kwidzyn logo

Moi Drodzy, kolejne wakacje za Wami. Mam nadzieję, że wypoczęliście i zrealizowaliście wszystkie swoje plany. Wierzę również, że spotkało Was wiele niespodzianek, które sprawiły Wam nie lada radość. Na pewno jeszcze długo i miło będziecie je wspominać. Obok tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które Was spotkały, jest też coś, co bardzo cieszy mnie i – przede wszystkim – Waszych rodziców i opiekunów. Chodzi o to, że bezpiecznie wróciliście ze swoich wyjazdów i pełni energii jesteście gotowi na nowe wyzwania. A wiele ich przed Wami.
Zaczyna się rok szkolny. Dla wielu z Was będzie to pierwszy rok, jaki spędzicie w nowej szkole. Dla innych z kolei ostatni, zakończony egzaminami, po których znajdziecie się w nowych szkołach. Bez względu, w jakiej znajdziecie się klasie, czeka Was bez wątpienia wiele zadań do wykonania, którym – jestem przekonany – sprostacie. Zdobyta wiedza pomoże Wam się rozwijać i realizować swoje marzenia. Ale szkoła to przecież nie tylko nauka. Szkoła to także nawiązywanie przyjaźni oraz rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Jako Rzecznik Waszych praw – praw dziecka, czyli każdego człowieka, który nie ukończył 18-stu lat – pragnę Wam przypomnieć, że nikt nigdy nie ma prawa Was obrażać, bić, poniżać i wykorzystywać. Macie prawo być wysłuchani w każdej sprawie, która Was dotyczy, bez względu na to jakie osiągacie wyniki w nauce, bez względu na wyznawaną religię czy też kolor skóry. To nie są żadne specjalne przywileje – to są Wasze prawa. Nikt nie może Wam ich ograniczać ani odbierać. Pamiętajcie jednak, że wszyscy ludzie, jacy Was otaczają – koleżanki i koledzy, nauczyciele, rodzice i opiekunowie – są także ludźmi, mają taką samą godność i należy im się szacunek. Ich praw także musicie przestrzegać.
Pragnę Was także poinformować, niektórym pewnie przypomnieć, że uruchomiłem specjalny bezpłatny numer Dziecięcego Telefonu Zaufania – 800 12 12 12, pod który możecie dzwonić ze swoimi problemami. Możecie także do mnie napisać e-mail: rpd@brpd.gov.pl lub list pocztą tradycyjną na adres: 00-450 Warszawa, ul. Przemysłowa 30/32. Każdy sygnał od Was jest dla mnie bardzo ważny, bo Wasze sprawy dla Rzecznika Praw Dziecka są najważniejsze na świecie.
Życzę Wam, Waszym Nauczycielom i Wychowawcom pełnego radości i sukcesów roku szkolnego 2010/2011, w którym ważne miejsce zajmować będą prawa dziecka i szacunek dla drugiej osoby. Będę mocno trzymał kciuki za Was i Wasze osiągnięcia!

Wasz rzecznik
Marek Michalak

Poprzedni artykułJubileusz 100-lecia Miłosnej
Następny artykułPodpisano umowę na budowę mostu przez Wisłę w okolicach Kwidzyna !!!