um

Szanowni Mieszkańcy Kwidzyna

Nauczyciele, Rodzice i Opiekunowie dzieci uczęszczających do szkół

Szacunkowe dane wskazują, że w kwidzyńskich szkołach, podobnie jak w innych placówkach oświatowych w całej Polsce, dojdzie do strajku, który rozpocznie się w dniu 8 kwietnia. Opowiedziała się za nim większość pracowników naszych szkół. Środowisko nauczycielskie solidarnie upomniało się o swoje słuszne prawa. Jak sami mówią walczą dziś o „godność i honor” swego wyjątkowego zawodu. Solidaryzujemy się z nauczycielami, dostrzegając destrukcyjne działania rządu w oświacie i przerzucanie odpowiedzialności i kosztów finansowych tych działań, na samorządy. Jestem przekonany, że w obliczu wielu nowych wyzwań cywilizacyjnych, praca nauczyciela powinna być nie tylko szanowana, ale także należycie wynagradzana finansowo.

Jaka będzie skala protestu okaże się w dniu rozpoczęcia strajku. Rolą samorządu będzie zapewnienia w czasie strajku bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy z dyrektorami szkół, związkami zawodowymi pracowników oświaty, by zminimalizować społeczne koszty protestu. Od poniedziałku 8 kwietnia na naszej stronie internetowej, a także na portalu społecznościowym Miasto Kwidzyn, będziemy na bieżąco informować Państwa o skali akcji strajkowej, a także o naszych propozycjach zabezpieczenia dzieci. Takie informację będzie można także uzyskać w poszczególnych placówkach oświatowych.

Jeśli Państwo macie takie możliwości apeluję o zaopiekowanie się swymi dziećmi w domach lub skorzystanie z bezpłatnej oferty miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji. Rodzicom dzieci do ósmego roku życia przysługuje zasiłek opiekuńczy. Będzie się można o niego ubiegać u swego pracodawcy, po otrzymaniu w szkole zaświadczenia o akcji strajkowej. Strajkujące szkoły przygotują dla Państwa takie zaświadczenia.

Sytuacja jest bardzo trudna, nieprzewidywalna, ale dzięki stałej współpracy z pracownikami szkół będziemy starali się ją monitorować i na bieżąco reagować, by ewentualne negatywne skutki minimalizować. Dlatego proszę Państwa o wyrozumiałość i cierpliwość.

Andrzej Krzysztofiak
Burmistrz Kwidzyna

 

Oferta samorządu dla rodziców i dzieci na czas strajku

W związku z planowaną akcją protestacyjną w szkołach, dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Kwidzyna (za okazaniem legitymacji szkolnej), razem ze swoimi rodzicami lub opiekunami, będą mogły w dniach 8-12.04 skorzystać z bezpłatnej oferty następujących instytucji miejskich:

Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji

Basen przy ul. Wiejskiej – codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-14:00

Basen przy ul. Słowackiego – codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00

Kwidzyńskie Centrum Kultury

Kinoteatr – seanse kinowe o godz. 9:00 i 11:00

Biblioteka Miejsko-Powiatowa

Gry planszowe, zabawy, spektakle teatralne – codziennie w godzinach od 8:00 do 13:00

 

Poprzedni artykułXVI Unijny Ogólnopolski Bieg Uliczny
Następny artykułEgzaminy gimnazjalne w Kwidzynie