Stop FAS

W dniach 10.09-14.09.2018 r. w 27 klasach sześciu szkół w Kwidzynie odbyła się lekcja pt. „W ciąży ani kieliszka” przeprowadzona przez studentkę V roku medycyny, współpracującą z Fundacją „Trzeźwość” z Gdyni. W zajęciach udział wzięli uczniowie z trzecich klas gimnazjum oraz pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Tematyką lekcji był FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy.  Podczas lekcji omówiony został rozwój prenatalny człowieka oraz to, w jaki sposób spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne może ten rozwój zaburzyć. Młodzież usłyszała  z jakimi problemami w życiu codziennym zmagają się osoby cierpiące na FAS oraz ich rodziny. Poruszone także zostało zagadnienie wpływu używek na męskie komórki rozrodcze.

Poza częścią teoretyczną zajęć uczniowie wykonywali również pracę w grupach. Ich zadanie polegało na określeniu, co ich zdaniem wpływa pozytywnie, a co negatywnie na zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci.

Lekcja była ciekawa zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach i zadawała pytania.

Ostatecznym wnioskiem z przeprowadzonych zajęć jest to, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla kobiet w ciąży i tylko całkowita abstynencja jest w stanie uchronić nienarodzone dzieci przed FAS.

Ponadto uczniowie otrzymali zakładki do książek dotyczące FAS.

Poprzedni artykułJuż wkrótce zostanie odnowiony staw przy ul. Granicznej
Następny artykułMistrzostwa Powiatu Kwidzyńskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych „Szukamy Następców Mistrzów”