11 06 2013 azory1

Po raz kolejny dzięki współpracy z Comenius uczniowie oraz nauczyciele ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Gimnazjum w Kwidzynie uczestniczyli w zagranicznej wyprawie, sponsorowanej przez Unię Europejską pod hasłem: Budujemy Kulturowy Most Przyjaźni.

Kolejne tegoroczne spotkanie odbyło się na wyspie Pico (Azory), która wchodzi w skład archipelagu wysp portugalskich. Wyjazd miał na celu poznanie kultury mieszkańców Portugalii. Dyrekcja szkoły Marzenna Czyżewska, nauczyciel j. angielskiego Angelina Baas oraz dwie uczennice kl. I SLO Dominika Enerlich oraz Sandra Splitt, przez 10 dni poznawały wyspę Pico, a także stolicę Portugalii – Lizbonę. Wyspa Pico jest bardzo malowniczym miejscem – mówi Marzenna Czyżewska dyrektor Szkół Społecznych w Kwidzynie – Oprócz nas w zwiedzaniu tego rejonu brali udział przedstawicie z Turcji, Grecji oraz Bułgarii.
Podczas pobytu uczniowie oraz nauczyciele zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich był krater czynnego wulkanu. – Krater robił niesamowite wrażenie – mówi Sandra Splitt uczennica biorąca udział w projekcie. – Chodziłyśmy także po zastygłej lawie! Praktycznie cała wyspa była osaczona przez czarną skałę. Roślinność niezwykle różniła się od tutejszej. Setki odcieni zieleni przeplatały się ze sobą na niewielkiej powierzchni. Niesamowite było zobaczyć na własne oczy tak egzotyczne miejsce na Ziemi. Mieliśmy też okazję pozwiedzać muzea o tematyce związanej z wielorybami. Ważny jest fakt, iż kiedyś na wyspie zarabiano dzięki zabijaniu wielorybów. Dziś, mimo iż wieloryby tez są źródłem zarobku na wyspie, ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Organizowane są wycieczki na których obserwuje się te piękne ssaki. Kolejnym ciekawym miejsce jakie zobaczyliśmy była góra Pico, na która nie udało nam się niestety wspiąć z powodu silnego wiatru w dniu wyprawy. Na koniec tradycyjnie obdarowaliśmy się prezentami. Nasi partnerzy otrzymali piękne książki o Kwidzynie. Przed nami przygotowanie pobytu naszych partnerów w Polsce. Przedstawiciele Turcji, Azorów, Grecji i Bułgarii spotkają się z nami w Kwidzynie w październiku by poznać naszą kulturę, tradycje oraz piękne zakątki.

11 06 2013 azory2

11 06 2013 azory3

Poprzedni artykułZlot zabytkowych pojazdów
Następny artykułII Zlot Zabytkowych Pojazdów