Są to warsztaty cykliczne obejmujące łącznie 7 spotkań dla każdej ze stworzonych pięciu piętnastoosobowych grup. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z metodami badań środowiska, formułowania wniosków i planowaniu eksperymentów. Informacje przekazywane przez prowadzących często nawiązują do tematyki poruszanej na zajęciach szkolnych, objaśniając na przykładach wziętych z życia, zawiłe reguły opisywane tylko teoretycznie w podręcznikach.
Zadaniem uczestników jest prowadzenie pod kontrolą prowadzących m. in.: badania wody, wykonaniu odkrywki glebowej i analiza fizykochemiczna stanu gleby, obserwacje ornitologiczne czy wyjazdy w miejsca o znaczeniu ekologicznym.
Obowiązkiem każdego uczestnika jest prowadzenie notatek badawczych w przygotowanym dla każdego Notatniku Badaczy Natury. Notatnik zawiera miejsce na rozplanowanie czasu pracy, notatki i obserwacje oraz karty pracy z opisem zadań, które są realizowane w trakcie zajęć.
To jednak nie wszystko. Poza tym każda grupa w trakcie trwania warsztatów „Kuźni badaczy natury” ma za zadanie stworzyć mapę zasobów ekologicznych w oparciu o obserwacje i wyniki uzyskiwane w trakcie własnej pracy badawczej. Do tego celu zostały zakupione specjalistyczne urządzenia GPS do lokalizowania miejsc, w których np. prowadzi się obserwacje i badania. W konsekwencji mapa każdej z grup zostanie wyeksponowana na stronie Stowarzyszenia Eko – Inicjatywa.
Do „Kuźni badaczy natury” przystąpiły trzy szkoły z terenu miasta Kwidzyna:
– I Liceum Ogólnokształcące – 2 grupy
– II Liceum Ogólnokształcące – 2 grupy
– Społeczne Gimnazjum i Społeczne Liceum Ogólnokształcące – 1 grupa
Warsztaty dla powyższych grup zakończą się w maju 2012 roku. Wyniki uzyskane przez uczniów zostaną wypromowane, by każdy zainteresowany mógł mieć wgląd w efekty pracy młodych badaczy natury.