18 03 2019 klasyka na dwa akordeony

Koncert nosi tytuł: Klasyka na dwa akordeony. Podczas tego wieczoru wystąpią bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk, którzy zaprezentują najsłynniejsze dzieła muzyki poważnej w nowych, mistrzowskich aranżacjach.

W programie koncertu znajdują się liczne utwory Fryderyka Chopina. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać urzekających walców Chopina, które przynoszą muzykę pełną elegancji, czaru i naznaczoną głęboką ekspresją.

Podczas koncertu bracia Gajdyczuk wykonają także jedną z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta Eine kleine Nachtmusik (Mała nocna muzyka), czyli Serenadę G-dur nr 13 KV 525, w oryginale przeznaczoną na kwartet smyczkowy.

Tego wieczoru będzie można też usłyszeć fragmenty z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego oraz słynne Rondo Alla Turca (Marsz Turecki) z Sonaty fortepianowej A-dur KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym kompozytor naśladował instrumenty i sposób gry kapel janczarskich.

Bracia Gajdyczuk wyczarują również magiczny nastrój, wykonując znane utwory rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego: Taniec Cukrowej Wieszczki i Trepak z baletu Dziadek do orzechów. Na uwagę zasługuje porywający Taniec z szablami, pochodzący z baletu Gajane Arama Chaczaturiana, w którym wyraźnie słychać nawiązanie do wojennego tańca.

Z kolei w melancholijny ton wprowadzi jeden z najbardziej znanych polskich polonezów Polonez a-moll, Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego. Nie zabraknie również przepięknych romansów rosyjskich i dumek ukraińskich.

Na zakończenie bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk zagrają rozpoznawalne od pierwszych taktów utwory austriackich kompozytorów: porywającą do tańca Tric-Trac-Polkę Johanna Straussa (syna) oraz majestatyczny Marsz Radeckiego Johanna Straussa (ojca).

Duet akordeonowy tworzą bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk. Pochodzą z miasta Czerniowce na zachodzie Ukrainy. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Występowali w Polsce, Włoszech, Niemczech oraz na Ukrainie.

Zamek w Kwidzynie, 27 marca, godz. 18:00, bilety 20 zł w kasie muzeum

18 03 2019 klasyka na dwa akordeony

Poprzedni artykułUdany rewanż MMTS na Zagłębiu
Następny artykułPo turnieju Final Four piłki ręcznej juniorów Kwidzynie