dkf

W pierwszej części  pokazana zostanie 20-minutowa diaporama – pozbawione komentarza sugestywne połączenie obrazu i dźwięku, które przeniesie widzów do niedostępnej Amazonii.
Następnie zostanie otwarta wystawa zdjęć  z pierwszej w dziejach Amazonii wyprawy kajakowej nurtem rzeki Xingu, która płynie przez dziewicze tereny dżungli, zamieszkane przez plemiona Indian, odważnie strzegące swojej niezależności.

Po otwarciu wystawy można będzie spotkać się z podróżnikiem,  nabyć książkę z autografem autora  „ Xingu rzeka wolnych Indian”  w której autor tej  pasjonującej książki stanowiącej najbardziej aktualne źródło informacji na temat dzisiejszej rzeczywistości Indian Amazonii dzieli  się swoją szeroką wiedzą i bogatym doświadczeniem, opowiadając o wyprawie, i walce brazylijskich Indian o wolność zagrożoną projektami budowy zapór wodnych w dorzeczu Amazonki. W trakcie trwania ekspedycji jej uczestnicy – wyposażeni we wszystkie wymagane dokumenty, zwodzeni przez rządową administrację, uwięzieni przez nieufnych Indian – stali się ofiarami konfliktu między obiema stronami.

Piotr Opacian– podróżnik, fotograf, instruktor kajakarstwa. z wykształcenia: geograf, archeolog i anglista, zafascynowany Ameryką Południową, którą eksploruje od wielu lat. W Amazonii przewiosłował już około 5000 km. Jego największy wyczyn to samotne przepłynięcie kajakiem rzeki Madidi znajdującej się w słabo poznanej Amazonii boliwijskiej -1834 km, w tym 453 km pod prąd. Otrzymał za to w 2006 r. statuetkę Kolosa i nagrodę dziennikarzy, a jury podkreśliło prawdziwie odkrywczy charakter wyprawy.

Wystawę można oglądać we Foyer Teatru Miejskiego w Kwidzynie  do końca lutego 2011.

20110206 plakat opacian 3

Poprzedni artykuł„Prowincja” – nowy numer kwartalnika
Następny artykuł„Drzewa sercem malowane” – konkurs fotograficzny