29 03 2013 nerki

Mieszkańcy Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego będą mieli okazję za darmoprzebadać się pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 7 kwietnia 2013, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie (ul. Hallera 31) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. 

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas kwidzyńskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 3 i 4 kwietnia w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). Organizatorzy zamierzają przebadać 400 osób.
Choroby nerek dotykają co najmniej 4 milionów Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej nie dają wyraźnych objawów – większość osób nawet nie wie, że choruje. Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek – a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Nefrotest”, której organizatorem jest Nefron, Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszająca większość polskich stacji dializ.

29 03 2013 nerki2

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” – choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializy, a jedyną szansą pełnego wyleczenia jest przeszczep nerki – mówi dr Monika Sobańska, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

Poprzedni artykułKwidzyniak Mistrzem Polski w przełajach!
Następny artykułWiosenny Turniej Piłki Nożnej