15 01 2016 Nefrotest

 Kampania NEFROTEST na półmetku

 Ogólnopolska akcja społeczna NEFROTEST w Kwidzynie, promująca wczesną diagnostykę chorób nerek i popularyzująca wiedzę na temat tego narządu, jego funkcji i znaczenia profilaktyki – osiągnęła swój półmetek. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści angażują się w akcję, m.in. przekazując mieszkańcom skierowania na bezpłatne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Takie badania w wielu przypadkach mogą pomóc zdiagnozować choroby nefrologiczne w ich pierwszych stadiach, kiedy są wciąż możliwe do wyleczenia farmakologicznego.

Kampania dla zdrowia nerek NEFROTEST w Kwidzynie obejmuje swoim zasięgiem cały powiat kwidzyński
i miasto Gniew z powiatu tczewskiego. Mieszkańcy miejscowości objętych akcją nadal mogą prosić swoich lekarzy o bezpłatne dla pacjentów skierowania na badania krwi i moczu. Przypominamy, że darmowe skierowania są ważne do 29 lutego br. Warto jednak pamiętać, że badanie takie nie jest drogie i można je wykonać już za kilkanaście złotych.

„Warto pamiętać, że nieodwracalnym uszkodzeniom nerek i przewlekłej ich niewydolności można często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie” – mówi dr Monika Sobańska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie – „W Polsce, mimo rozmiaru problemu, nie prowadzi się obowiązkowych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Ich rola jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ proste badanie krwi i moczu, powtarzane regularnie co roku wystarczy, by wcześnie wykryć, zapobiec lub powstrzymać rozwój choroby – dodaje dr Sobańska.

 Kampania cieszy się dużym uznaniem wśród Polaków (58 akcji NEFROTEST w całej Polsce od 2010 roku
i ponad 40 tysięcy przebadanych) i udowadnia, że ludzie chcą dbać o swoje zdrowie, ale także potrzebują edukacji w tej dziedzinie.

Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Jerzy Godzik – Starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak – Burmistrz Kwidzyna, Ewa Nowogrodzka – Wójt Gminy Kwidzyn, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Dariusz Brzeziński – Prezes Zarządu „Zdrowie” Sp. z o.o. Marek Muszytowski – Prezes Oddziału Gdańsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Roman Budziński – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii

 

Poprzedni artykułGiselle – retransmisja Teatru Bolshoi Moskwa
Następny artykułPlakat promujący budżet obywatelski