08 08 2019 julian uchacz

Letnia kanikuła wszystkim kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem dla młodych ludzi od całorocznej nauki. Julian Uchacz, absolwent klasy biologiczno-chemicznej II LO w Kwidzynie, udowadnia, że może być inaczej. Znalazł się bowiem w elitarnym gronie najzdolniejszych uczniów z Pomorza, którzy wzięli udział w obozie naukowym ADAMED SmartUP.

Analiza ekspresji białka przy pomocy zjawiska elektroforezy, metody projektowania robotów, zastosowanie efektu Meissnera oraz podstawy patofizjologii ogólnej człowieka. To nie brzmi zbyt wakacyjnie. A to zaledwie ułamek zagadnień, z którymi mierzyli się  najzdolniejsi uczniowie podczas obozu naukowego, zorganizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. O miejsce na obozie starało się kilka tysięcy uczniów w wieku 15-19 lat. Po kilkumiesięcznych zmaganiach i wieloetapowej rekrutacji ostatecznie tę szansę otrzymało 50 spośród nich, w tym jedyny kwidzynianin Julian Uchacz.

Była to dla nich wyjątkowa szansa na rozwinięcie zainteresowań naukowych w jednej z grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka. Co roku, program edukacyjny obozu jest konstruowany tak, by zapewnić uczniom jak najwięcej praktycznej wiedzy. To dwa tygodnie wakacji wypełnione warsztatami, pracą w laboratoriach, ale także i wycieczkami do innych naukowych instytucji. W trakcie tegorocznych spotkań z doświadczonymi wykładowcami oraz praktykami uczestnicy mieli okazję m.in. oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczyć się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzić sekcję narządów zwierzęcych czy skonstruować i zaprogramować własnego robota. ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Organizatorem programu jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego. Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 70 krajów świata.

– Moją największą pasją jest biologia, mówi Julian Uchacz, szczególnie z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, jak i biologii molekularnej. Dużą przyjemność sprawia mi praca w laboratorium, chociaż wymaga ona sporej dokładności i dużych pokładów cierpliwości. Rozwój zainteresowań, oprócz nieocenionej pomocy moich nauczycieli z II LO w Kwidzynie, umożliwiły mi Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, dzięki wsparciu którego uczestniczyłem w warsztatach badawczych w licznych ośrodkach naukowych w Warszawie, a obecnie na obozie naukowym Adamed SmartUp.

To nie koniec naukowych działań naszego Juliana. Od połowy sierpnia rozpoczyna staż badawczy w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego, a od października będzie studentem kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W przyszłości chciałbym połączyć pracę naukową z zawodem lekarza. Trzymamy kciuki.

Kolejne spotkanie wszystkich uczestników piątej edycji programu ADAMED SmartUP odbędzie się we wrześniu podczas Gali finałowej. Spośród uczestników obozu zostaną wyłonieni laureaci nagrody głównej, którzy następnie skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich będą mieli też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.

Autorki zdjęć: Izabela Wiszniewska, Anna Liminowicz

08 08 2019 julian uchacz1

08 08 2019 julian uchacz2

08 08 2019 julian uchacz3

08 08 2019 julian uchacz4

08 08 2019 julian uchacz5

Poprzedni artykułCzy nasze miasto doczeka się następcy Roberta Kubicy lub Louisa Hamiltona?
Następny artykułCud nad Wisłą