Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w lipcu pojedziemy pociągiem na trasie Kwidzyn-Malbork. Wznowienie ruchu na tym odcinku planowane jest po zakończeniu jazd testowych i zapoznawczych przewoźnika, w sobotę 10 lipca. Obecnie odbywają się prace odbiorowe urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym.

Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykonawca modernizuje między Malborkiem a granicą województwa 70 km torów. Komfort obsługi pasażerów poprawi się na 9 przystankach osobowych i stacjach. Inwestycja obejmuje przebudowę 120 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów i przepustów. Poziom bezpieczeństwa zostanie podniesiony na 36 przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym są wymieniane na nowe. Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń pociągi pasażerskie na trasie pojadą z maksymalną prędkością do 120 km/h (przed modernizacją 60-80 km/h), a towarowe do 100 km/h.

Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa – Malbork” o wartości 212 mln zł netto jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dofinansowanie ze środków UE wynosi blisko 85 proc.

Planowane przez wykonawcę zakończenie prac na odcinku Kwidzyn – Gardeja ma nastąpić do końca 2021 r.

Foto: UM/Aleksander Łubiński i PKP PLK/Przemysław Zieliński

Poprzedni artykułZieleń miejska i walka z chwastami
Następny artykułDKF Powiększenie w lipcu