zamek

Przemiany, jakie wciąż zachodzą wokół nas sprawiają, iż rękodzieło tkackie, stanowiące do niedawna bardzo istotny element codziennego życia wsi, odchodzi w zapomnienie. 18 marca 2010 na kwidzyńskim zamku otwarta została wystawa, która ma przypomnieć, że tkactwo, które jest końcowym etapem obróbki włókna, towarzyszyło człowiekowi niemal od początków jego egzystencji. Było to do niedawna zajęcie powszechne, którego arkana przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, istota procesu splatania pozostawała niezmienna przez wieki.
Tytuł wystawy „Jak to ze lnem było?”, nawiązuje do pełnej uroku, baśniowej opowieści o lnie Marii Konopnickiej. Na kwidzyńskim wernisażu, historię tego rękodzieła przedstawiła Barbara Maciejewska, autorka koncepcji i scenariusza wystawy. Atrakcją tego popołudnia były pokazy tradycyjnego tkania na odrestaurowanych krosnach ze zbiorów Muzeum w Kwidzynie. Tajniki techniki tkackiej przybliżył artysta Henryk Sokalski, który zajmuje się tkaniem gobelinów, makatek i innych wyrobów z różnego rodzaju nici.
Wystawa kwidzyńska prezentuje proces powstawania lnianego płótna od momentu posiania ziarna, poprzez uprawę i zbiór, następujące potem etapy obróbki włókna, przędzenia, tkania po uzyskanie niezbędnej w każdym gospodarstwie tkaniny. Obrazują to zgromadzone na wystawie tradycyjne narzędzia do obróbki włókna lnianego – kołowrotki, wrzeciona, przęślice, klocki do drukowania tkanin, pięknie zdobione deseczki tkackie, będące formą podarunku starającego się o względy dziewczyny chłopca, a także surowiec lniany na wszystkich etapach produkcji i wyroby z lnu – obrusy, narzuty, ręczniki o różnorodnych motywach zdobniczych, odzież. Ekspozycję wzbogacają fotografie ilustrujące poszczególne etapy powstawania płótna.
Wystawa, której aranżację plastyczną przygotowała Hanna Błaszkowska -Gregor, została skonstruowana w formie ścieżki edukacyjnej, przeznaczonej także dla młodego odbiorcy. Jest to niewątpliwie znakomita okazja, do odbycia rodzinnej wycieczki na kwidzyński zamek w ciepły, wiosenny dzień. Ekspozycja otwarta będzie do 30 czerwca br.

20100412 Wystawa 1

Historię lnu i jego uprawy przybliżyła Barbara Maciejewska, gośćmi specjalnymi byli artysta Henryk Sokalski oraz Maciej Głowacki, który dokonał konserwacji i odrestaurowania poszczególnych elementów ekspozycji

20100412 Wystawa 2

Gości powitała kierownik kwidzyńskiego zamku Sylwia Tatara

20100412 Wystawa 3

… snując nić pomiędzy osnową…

20100412 Wystawa 4

20100412 Wystawa 5

Wystawa 6

Najmniejsza forma tkacka, służyła do wyrobu pasków i wstążek

Wystawa 6

Poprzedni artykułPomorski Dzień Przedsiębiorczości
Następny artykułWyjazd z Kwidzyna na uroczystości żałobne do Warszawy