Całemu terenowi zostanie przywrócony dawny staromiejski klimat. Procedura przetargowa wyłoniła wykonawcę modernizacji terenu pomiędzy katedrą, teatrem a pałacem Fermora, siedzibą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Rozstrzygnięty został również przetarg na dokończenie budowy kamienic. Towarzystwo Budownictwa Społecznego przejęło inwestycję od prywatnej firmy.
Projekt zakłada wykonanie budynków, które będą pełniły funkcje usługowo – mieszkaniowe. Kamienice będą miały cztery kondygnacje nadziemne. Na parterze będą lokale użytkowe, na piętrach planowane są mieszkania. Na ostatnim piętrze będą mieszkania z tarasami. Powierzchnia mieszkań będzie wynosiła od 30 do 80m2. W kondygnacji podziemnej przewiduje się miejsca postojowe oraz pomieszczenia gospodarcze. Lokale i mieszkania sprzedawane będą w stanie deweloperskim.
Kolejną inwestycją na Starówce będzie odwodnienie katedry. Przetarg zostanie ogłoszony przez gospodarza katedry. Projekt jest gotowy. Inwestycja zostanie zrealizowana przy współfinansowaniu miasta oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wykonane zostanie wejście do prezbiterium oraz pomieszczenia, w których odbędzie się latem uroczystość ponownego pochówku trzech Wielkich Mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Powstanie tam także niewielkie muzeum. Pomieszczenia zostaną udostępnione zwiedzającym.
Uroczystość ponownego pochowania szczątków oraz otwarcia niewielkiego muzeum poświęconego odkryciom w katedrze ma odbyć się na przełomie lipca i sierpnia. Do tego czasu swój wygląda zmieni cały plac Jana Pawła II. Usunięty zostanie asfalt. Położona zostanie kostka brukowa, pochodzącą z modernizacji ulicy Sportowej. Najpóźniej w lipcu plac zostanie oddany do użytku. Koszt remontu placu wyniesie ok. 4 mln zł. To nie koniec inwestycji na Starówce. W tym roku wygląd zmieni nie tylko plac Jana Pawła II, ale także teatr. Koncepcja została już wybrana. Koszt remontu elewacji to ok. 2 mln zł. Będzie to ostatni etap modernizacji teatru. W ubiegłym roku dokończono remont wnętrza obiektu. Koncepcję zmiany wyglądu przygotował Michał Jabłoński, architekt z Kwidzyna. Obiekt, którego budowa zakończyła się w latach 80. ubiegłego wieku, nie pasuje do otaczających go zabytków. Wygląda teatru będzie nawiązywał do nazwy placu, a jednocześnie ma być bardzo nowoczesny. Ma przypominać barkę z burtami, nadbudówką, mostkiem kapitańskim oraz żaglami. To nawiązanie do ulubionej piosenki papieża „Barka”.