23 06 2016 biegi1

Nareszcie!!! Po 5 latach ciężkiej pracy na treningach, UMKS doczekał się pierwszego w swojej historii, złotego medalu zawodów mistrzowskich. Podczas rozrywanego w dniach 17-19 czerwca w Garczynie koło Kościerzyny Pucharu Najmłodszych 2016 w biegach na orientację – nieoficjalnych Mistrzostw Polski Dzieci do lat 14 – dokonała tego Iga Müller. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie wygrała rywalizację w kategorii K11 na dystansie klasycznym. Zespołowo UMKS Kwidzyn po raz drugi z rzędu wywalczył bardzo wysokie, 6 miejsce w klasyfikacji klubowej.

Już pierwszy dzień zawodów zapowiadał duże emocje i dobre biegi zawodników UMKS podczas rywalizacji na dystansach sprinterskich. Wszystko wskazywało na to, że zawody rozegrane zostaną w ulewnym deszczu, jednak dosłownie na trzy godziny zawodów, pomiędzy 14.00 a 17.00, opady ustały i młodzi zawodnicy mogli rywalizować w bardziej sprzyjających warunkach, czego efektem były 2 medale mistrzowskie i zwycięstwo w kategorii Open.

Z zawodników UMKS najlepiej zaprezentowała się Iga Müller, która w kategorii K11 wywalczyła srebrny medal, nieznacznie tylko przegrywając złoto. Drugi medal – brązowy – dla kwidzyniaków w kategorii M10N zdobył Paweł Perfikowski (Społeczna SP). Dodatkowo, świetnie spisała się również Natalia Szuba (Gimn. nr 3), zwyciężczyni kategorii OPEN (towarzyszącej Pucharowi), wygrywając z wieloma doświadczonymi trenerami i zawodniczkami elity żeńskiej.

 

23 06 2016 biegi2

Medalistki Pucharu Polski w klasycznym bno w kat. K12: od lewej Alicja Kędzior i Iga Müller

Wynik byłby jeszcze lepszy, ponieważ mimo świetnego biegu na całej trasie, poprzez błąd na jednym z kilkunastu przebiegów między punktami, Alicja Kędzior przegrała brązowy medal, Szymon Górski przegrał srebro, a Wiktor Müller złoto. To były pozycje na które bardzo liczyłem i zabrakły nam do pełni szczęścia. W tym jest jednak szczególny urok biegów na orientację, gdzie na dokładnie całej trasie trzeba utrzymać równy, wysoki poziom kondycji i koncentracji umysłu – komentuje wyniki podopiecznych trener i prezes UMKS Kwidzyn Tomasz Müller.

Warte odnotowania są również wyniki wspomnianego Szymona Górskiego (Gimn. Gardeja – 4 miejsce w kat. M14), Wiktora Dronia (SP6 – 5 m. w kat. M10N), Natalii Pudlis (Gimn. nr 3 – 6. w kat. K14), Adama Zaremby (Społ. SP – 7 m. w kat. M10).

Na poprawę wyników nie trzeba było jednak długo czekać, ponieważ jeszcze skuteczniejsze w wykonaniu UMKS okazały się sobotnie biegi, kiedy to zawodnicy rywalizowali na dystansach klasycznych. Tu fantastycznie spisała się ponownie Iga Müller, która zwyciężając w kat. K11 wywalczyła pierwszy w historii UMKS Kwidzyn złoty medal na imprezie rangi Mistrzowskiej. Równie dobrze, tym razem na całym dystansie, pobiegła również Alicja Kędzior (Społeczna SP), w tej samej kategorii zdobywając srebrny medal. Na tym samym, doskonałym drugim miejscu i ze srebrnym medalem zawody ukończył również Wiktor Droń w kat. M10N. W pierwszej ósemce poszczególnych kategorii zawodów miejsca wywalczyli także Paweł Perfikowski (4 m. w kat. M10N), Rafał Gąsior (Gimn. nr 3 – 4 m. w kat. M14), Tymon Netkowski (Społeczna SP – 5 m. w kat. M10N), Mikołaj Pękal (SP6 – 7 m. w kat. M10N), Szymon Górski (7 m. w kat. M14) i Wiktor Müller ( SP4 – 8 m. w kat. M12).

 

23 06 2016 biegi3

Iga Müller – zdobywczyni indywidualnego srebrnego i złotego medalu Pucharu Najmłodszych 2016

Ostatniego dnia Pucharu Najmłodszych w biegach na orientację zawodnicy rywalizowali w trzyosobowych zawodach sztafetowych. Tego dnia również zawodnicy UMKS postarali się o medal, wywalczony przez sztafetę w kategorii M12 w składzie Mateusz Soliwoda (SP4), Wiktor Wilk (Społeczna SP) i Wiktor Müller. Tuż za podium, na bardzo wysokich 4 miejscach, znalazły się jeszcze sztafety w kategorii K12 (Hanna Perfikowska (Społeczna SP), Alicja Kędzior, Iga Müller ) i w kategorii M10 (Adam Zaręba, Wiktor Droń, Marceli Gajewski (Społeczna SP)). Bardzo dobrze pobiegli również zawodnicy sztafety w kategorii M14 (Rafał Górski, Natalia Pudlis i Szymon Górski), którzy zawody ukończyli na 6 miejscu.

Ostatecznie, w stawce 29 klubów z całej Polski, na bardzo wysokim 6 miejscu UMKS Kwidzyn zakończył również rywalizację w klasyfikacji klubowej. Jest to powtórka z roku poprzedniego, kiedy to w Sztutowie reprezentacja Kwidzyna również okazała się szóstą siłą w Polsce wśród dzieci do lat 14. Tyle tylko, że rok temu zawodnikom UMKS do zajęcia 6 miejsca „wystarczyło” zgromadzenie 107 pkt., a dziś do tego potrzebowali aż 151 pkt., co wynikało z jeszcze wyższego i bardziej wyrównanego poziomu zawodników biorących udział w tegorocznym Pucharze Najmłodszych.

– 6 medali, sporo miejsc tuż za podium i 6 miejsce w Polsce klubowo. Jak tu nie być szczęśliwym. Jak patrzę z kim przegraliśmy w klasyfikacji klubowej – UNTS Warszawa, Wawel Kraków, MOS Wrocław czy Azymut 45 Gdynia – gdzie wszędzie pracuje po kilku trenerów z doświadczeniem w pracy z kadrą narodową i międzynarodowym doświadczeniem zawodniczym – to należy stwierdzić, że nasi zawodnicy zaprezentowali się znakomicie. Jestem z nich po prostu dumny – dodaje Tomasz Müller.

Tegoroczny Puchar Najmłodszych już za nami, a my ściskamy kciuki już za jeszcze lepsze wyniki naszych młodych biegaczy na orientację w przyszłym roku, kiedy to zawody rozegrane zostaną w Warszawie.

23 06 2016 biegi4
Alicja Kędzior, Mateusz Soliwoda, Paweł Perfikowski, Wiktor Droń, Iga Müller, Wiktor Müller, Wiktor Wilk

Poprzedni artykułMistrzostwa w siatkówce plażowej
Następny artykułDobranocka teatralna