05 06 2014 hala1

W dniu 3 czerwca 2014 roku w godzinach od 11.00 do 13.00 zostały przeprowadzone ćwiczenia służb ratowniczych i obrony cywilnej pod nazwą „HALA – 2014 – EWAKUACJA”. Była to symulacja ewakuacji kompleksu widowiskowo – sportowego przy ulicy Wiejskiej w Kwidzynie.

Na hali sportowej wypełnionej  w 85% trwa pokazowy mecz  piłki ręcznej dziewcząt i chłopców – medalistów ostatnich mistrzostw Polski. W drugiej połowie meczu, w pomieszczeniu gospodarczym przy jednym  z wejść na halę zauważono pożar. Wydostający się dym uruchomił system sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowy system ostrzegawczy. Działania gaśnicze wykonywane przez pracowników obiektu są nieskuteczne. Pożar rozprzestrzenia się na całe pomieszczenie gospodarcze. Jeden z pracowników ulega podtruciu gazami pożarowymi – jest nieprzytomny. Dym przedostaje się na halę. Służby porządkowa i informacyjna przystępują do ewakuacji kibiców z obiektu hali sportowej i kierowanie ich do miejsc zbiórki.
Na miejsce zdarzenia przybywają zastępy straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Zabezpieczany jest teren działań przez Policję i Straż Miejską. Odłączono zasilanie obiektu w energię elektryczną. Strażacy przystępują do akcji gaśniczej zabezpieczeni w specjalistyczny sprzęt ochrony dróg oddechowych. Przeszukują dokładnie wszystkie pomieszczenia obiektu na wypadek zasłabnięcia któregoś z kibiców lub pracowników. Znajdują dwóch poszkodowanych, którym po udzieleniu pierwszej pomocy transportują do karetek pogotowia ratunkowego z docelowym dostarczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Trwa przewietrzanie obiektu. Kolejno dojeżdżają na miejsce zdarzenia sekcje Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kwidzyńskiego.
Poszczególne służby ratunkowe z Przedsiębiorstwa Wodociągów-Kanalizacji, Zakładu Energetycznego, Ochrony i Ratownictwa wykonują  rutynowe działania.
Służby nie zadysponowane na miejsc zdarzenia śledzą przebieg akcji ratowniczej prowadząc nasłuch w miejskim radiowym kanale ratowniczym.
Ewakuacja została przeprowadzona bardzo sprawnie, a niedokończony mecz zakończył się zwycięstwem chłopców.

05 06 2014 hala3
05 06 2014 hala4
05 06 2014 hala5
05 06 2014 hala2

Poprzedni artykułNadwiślańska Szkoła Liderów 2014
Następny artykułJaskinia Platona