kwidzyn logo

Od 12 lat niepełnosprawni sportowcy ośrodków instytucjonalnej pomocy społecznej woj. pomorskiego uczestniczą w Pomorskiej Lidze Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, która pokazuje, że tenis stołowy jest dyscypliną, w której osoby niepełnosprawne potrafią odnosić sukcesy i na równi rywalizować z osobami sprawnymi.
Od 2004 r. Honorowy Patronat nad Rozgrywkami Sportowymi w ramach PLTS ON obejmuje Marszałek Województwa Pomorskiego.
Projekt jest inicjatywą 12 instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, ale prekursorem i pomysłodawcą Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych jest instruktor d/s sportu pan Wojciech Rogaczewski z Domu Pomocy Społecznej w Rudnie.

200-12-02tenis1

W ciągu dwunastoletniej historii PLTS ON wzięło udział ponad 150 niepełnosprawnych sportowców z województwa pomorskiego. Zawiązało się między nimi wiele przyjaźni, które przekraczają ramy rywalizacji sportowej i pielęgnowane są również na innych polach. Również między instytucjami nawiązały się różnorodne kontakty, które zaowocowały kolejnymi wspólnymi projektami (np. Zawody w koszykówkę i liga gry w „1000″).
Kolejny raz okazało się, że jest jednym z najlepszych sposobów na przekraczanie barier i ograniczeń, łączenia ludzi i aktywizowania ich energii.

200-12-02tenis2

1 grudnia 2009 r.w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr. 1 w Kwidzynie odbył się Finałowy Turniej w ramach Pomorskiej Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Organizatorem Turnieju był już po raz VII Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie.
W turnieju wzięło udział 25 drużyn z 19 ośrodków instytucjonalnej pomocy społecznej woj. pomorskiego (łącznie 97 zawodników).

200-12-02tenis3

Celem jaki przyświecał organizatorom było uświadomienie, że ludzie niepełnosprawni mają nie tylko takie same prawa, ale posiadają predyspozycje do uprawiania sportu, a przez to również do godnego życia i traktowania. Ważnym aspektem jest zachęcanie do długofalowego treningu sportowego i mobilizacja osób niepełnosprawnych do pracy nad swoją sprawnością fizyczną. W turnieju obowiązują przepisy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
Na zaproszenie władz miasta Gościem Honorowym turnieju była Natalia Partyka, wielokrotna medalistka gry pojedynczej i podwójnej, medalistka olimpijska. Jej obecność dodała splendoru zawodom jak również podniosła samoocenę niepełnosprawnych zawodników.

200-12-02tenis4

Natalia Partyka

Odbyła się również konferencja prasowa, podczas której pytania zadawali dziennikarze i sportowcy. Odbyły się też gry pokazowe jakie Natalia rozegrała z Michałem Koryckim – reprezentantem Polski kadry juniorów Tenisa Stołowego.
Drugą grę Natalia rozegrała z Klaudią Klonowską – uczestniczką Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, reprezentantką Polski na Olimpiadę w Atenach w ramach Olimpiad Specjalnych.
Trzeci pojedynek Natalia stoczyła z Leszkiem Romanem z WTZ w Ryjewie, zawodnikiem PLTS ON.

Klasyfikacja końcowa indywidualna:

Grupa A (puchary ufundował Starosta Pow. Kwidzyńskiego)
I m-sce – Wojciech Rogaczewski – DPS Rudno
II m-sce – Marian Behnke – WTZ Kwidzyn
III m-sce – Wojciech Gerowski – OS Rudno

Grupa B (puchary ufundował Burmistrz Miasta Kwidzyna)
I m-sce – Witold Opczyński – DPS Damaszka
II m-sce – Tomasz Szczukowski – DPS Kwidzyn
III m-sce – Tomasz Bednarczyk – DPS Rokocin

Grupa C (puchary ufundowała Wójt Gminy Kwidzyn)
I m-sce – Waldemar Kaszubowski – ŚDS Gniew
II m-sce – Daniel Radkowski – ŚDS Kolnik
III m-sce – Ryszard Malissa – Laguardia Szpęgawsk

Klasyfikacja drużynowa: (puchary ufundowała PLTS ON)

Grupa A
I m-sce – OS Rudno
II m-sce – WTZ Kwidzyn
III m-sce – DPS Strzebielinek

Grupa B
I m-sce – DPS Damaszka
II m-sce – DPS Kwidzyn
III m-sce – WTZ Ryjewo

Grupa C
I m-sce – ŚDS Gniew
II m-sce – ŚDS Kolnik
III m-sce – Laguardia Szpęgawsk

Dokonano również klasyfikacji w Turnieju Kwidzyńskim: (statuetki ufundował V-ce prezes Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”w Kwidzynie)

Grupa A – I m-sce – Wojciech Gerowski – OS Rudno
Grupa B – I m-sce – Roman Leszek – WTZ Ryjewo
Grupa C – I m-sce – Waldemar Kaszubowski – SDS Gniew

Najlepsza zawodniczka (puchar ufundował Prezea PZW o/Kwidzyn):
Klaudia Klonowska WTZ Kwidzyn

Najstarszy zawodnik (puchar ufundował Prezea PZW o/Kwidzyn):
Czesław Matuszewski – DPS Kwidzyn

Poprzedni artykułMMTS Kwidzyn – WISŁA Płock SA
Następny artykuł„Post w kulturze i religii różnych narodów” – wykład