Wolontariat ekologiczny to przyjemność. Pod takim hasłem Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zorganizowało, kolejny, 3 już finał konkursu Kwidzyńska Akademia Młodzieżowych Liderów Ekologicznych 2014 oraz Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Finał KAMLE odbył się 5 grudnia. W tym roku partnerem i współorganizatorem finału był Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie.
Na czym polega konkurs KAMLE?
Konkurs składał się z 3 etapów, trwał od lutego do grudnia 2014 roku. Celem konkursu było wsparcie grup młodzieżowych w realizacji projektów ekologicznych na terenie Kwidzyna oraz wsparcie i rozwój wolontariatu ekologicznego wśród młodzieży. Do udziału w konkursie Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zaprosiło grupy młodzieżowe, liczące od 5 do 15 osób w wieku 13 -18 lat, mieszkające na terenie Kwidzyna.
Oto etapy konkursu:
1. Udział grupy w 3 warsztatach – tworzenie młodzieżowego projektu ekologicznego, wolontariat ekologiczny, organizowanie zielonych wydarzeń.
2. Wsparcie rzeczowe ekologicznego projektu młodzieżowego w wysokości do 500, 00 zł. Realizacja projektów.
3. Udział w finale konkursu oraz Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.
Wyróżnienie najciekawszego projektu młodzieżowego przez Burmistrza Miasta Kwidzyn.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 12 grup. Do 2 etapu (realizacja projektu) dostało się 10 grup. To właśnie te grupy otrzymały wsparcie rzeczowe o wartości 500 zł i realizowały własne projekty ekologiczne.
Projekt nr 1 II LO w Kwidzynie im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie, kl. II B
Tytuł projektu: Skupmy się na swoich pupilach
Projekt nr 2 Społecznie Liceum Ogólnokształcące im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, klasa II SLO.
Tytuł projektu: Jedz zdrowo – żyj na nowo
Projekt nr 3 Społecznie Gimnazjum Ogólnokształcące im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, klasa I SG
Tytuł projektu: BĄDŹ EKO!
Projekt nr 4 I Liceum Ogólnokształcące im. dr Władysława Gębika dawne Polskie Gimnazjum w Kwidzynie
Tytuł projektu: Drzewa sadzić trzeba
Projekt nr 5 Zespół Szkół Gimnazjalnych w Kwidzynie-Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna dłoń”
Tytuł projektu: Na straganie
Projekt nr 6 Zespół Szkół Specjalnych Kwidzyn
Tytuł projektu: Wyczerpany pomysł
Projekt nr 7 Grupa Gimnazjalna Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie.
Tytuł projektu: Pszczoła Przyjaciel czy wróg?
Projekt nr 8 Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa ( II LO w Kwidzynie)
Tytuł projektu: Reaguj z naturą
Projekt nr 9 Społeczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
Tytuł projektu: Eko-Kampania
Projekt nr 10 Świetlica Środowiskowa przy ul. Odrowskiego 10
Tytuł projektu: Chcesz być Eko…..
Młodzież realizowała wytrwale projekty ekologiczne przez 6 miesięcy. Więcej informacji o projektach i grupach będzie można znaleźć na stronie internetowej www.ekokwidzyn.pl.
W ostatnim etapie konkursu, grupy przedstawiły projekty Burmistrzowi Kwidzyna oraz komisji konkursowej, która przyznała wyróżnienie dla najlepszego (zdaniem komisji) projektu. Odmienne zdanie miała publiczność finału konkursu, która wyróżniła inny projekt niż komisja.
Podobnie jak w ubiegłym roku spotkanie poprowadziły Nasze wolontariuszki Karolina Traczyk i Chantalle Komorowska, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie, które świetnie poradziły sobie w roli konferansjerek. Uczestników spotkania powitała grupa taneczna TĘCZA z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie, pod kierunkiem Wioletty Wacławskiej-Grzesiak oraz Kerrie Milford wolontariuszka EVS z Wielkiej Brytanii, która nauczyła nas podstawowych kroków Irlandzkich pląsów. Głównym punktem spotkania były prezentacje projektów ekologicznych, grupy młodzieżowe uczestniczące w Kwidzyńskiej Akademii Młodzieżowych Liderów Ekologicznych 2014 oraz giełda aktywności młodzieżowej. Wszystkie grupy przygotowały 3 formy prezentacji projektów. Pierwszą z nich był opis projektu w formie listu do ważnego człowieka. Grupy miały za zadanie napisać list do ważnej osoby, której przedstawiły swój projekt i zachęcić tą osobę do tego, aby przyznała im nagrodę. Listy zostały przekazane Burmistrzowi Kwidzyna oraz członkom komisji konkursowej.
W jej skład weszli: Andrzej Krzysztofiak, Janusz Kowalak, Dominik Sudoł. Drugą formą, były prezentacje projektów podczas finału konkursu. Każda grupa przygotowała ok. 10 min. prezentację, którą przedstawiła przed komisją oraz wszystkimi uczestnikami finału. Forma prezentacji była dowolna – power point, prezentacja PREZI, prezentacja zdjęciowa, film, opowieść… Istotne było, aby tą prezentacją pokazać, co młodzież robiła w projekcie i przekonać Burmistrza i komisję do tego, aby projekt otrzymał wyróżnienie. Komisja obradowała podczas prezentacji. W ocenie projektów komisja posługiwała się następującymi kryteriami.
1 Pomysłowość – Czy projekt wniósł coś nowego, ciekawego w życie środowiska/miejsca, w którym był realizowany?
2 Ekologiczność projektu – Czy grupa dowiodła, że realizowała projekt, w którym podejmowała tematy ekologiczne?
3 Współpraca w grupie – Czy projekt był realizowany zespołowo?
4 Partnerstwo – Czy w projekt byli zaangażowani partnerzy- rodzice, nauczyciele, media, firmy?
5 Promocja – Czy były podjęte działania z zakresu promocji projektu w środowisku lokalnym?
6 Skala przyznawanych punktów Od 1 do 6
Wyróżnienie Burmistrza Kwidzyna otrzymały 2 projekty:
Projekt nr 7: Pszczoła Przyjaciel czy wróg? Realizowany przez Grupę Gimnazjalną z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Opiekun Katarzyna Rudnik,
Projekt nr 8: Reaguj z naturą, realizowany przez grupę Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa (II LO w Kwidzynie).
Warto podkreślić, iż walka był naprawdę wyrównana i komisja miała niełatwe zadanie w podjęciu decyzji. W dalszej części finału odbyła się giełda aktywności młodzieżowej, podczas której grupy prezentowały działania realizowane w trakcie projektów swoim rówieśnikom z innych grup. Podczas giełdy prezentowali się również wolontariusze międzynarodowi, odbywający staż wolontarystyczny w Kwidzynie. Jose García Zamora, Sara De Cabo Augustin – Hiszpania, Mert Olgaç –Turcja, Adem Neyis – Turcja, Kerrie Milford – Północna Irlandia, Lilit Safaryan – Armenia, Anna Leschke -Niemcy. Warto podkreślić, iż Burmistrz Kwidzyna wykonał bardzo miły i gościnny gest, witajac wolontariuszy w Kwidzynie. Każdy z wolontariuszy zagranicznych otrzymał prezent w postaci albumu o Polsce oraz mapy Kwidzyna i Powiatu kwidzyńskiego.
Co działo się podczas giełdy aktywności młodzieżowej i wolontariatu zagranicznego?
Młodzież została zaproszona do pokazania, swoim kolegom, koleżankom, nauczycielom…, co robili w trakcie wdrażania projektów. Grupy w sposób ciekawy, aktywny, twórczy, ekologiczny zaprezentowały swoje projekty. Uczestnicy finału konkursu KAMLE 2014, na podstawie prezentacji i tego, co zobaczyli i zrobili podczas giełdy przyznali wyróżnienie i zagłosowali na najciekawszy projekt ekologiczny. Każdy uczestnik finału KAMLE miał 1 głos, który mógł oddać na prezentowany projekt. Jeżeli uczestnik był realizatorem projektu KAMLE nie mógł głosować na swój projekt.
Wyróżnienie publiczności otrzymał projekt Chcesz być Eko… realizowany przez grupę ze świetlicy środowiskowej przy ul. Odrowskiego 10 w Kwidzyne.
Każdy z uczestników konkursu KAMLE, otrzymał Certyfikat Młodzieżowego Lidera Ekologicznego oraz drobne ekologiczne upominki. Warto podkreślić, iż podczas finału mogliśmy liczyć na mocne wsparcie uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowania, min. uczniowie pod okiem opiekunów (Andżeliki Rejman, Katarzyny Rudnik, Joanny Wicik, Marty Mazur-Sudoł), przygotowali przepyszny poczęstunek.
Oprawę artystyczną zapewnił zespół młodzieżowy CONFUSION (Karol Nowicki, Paweł Firlej, Dawid Tychmanowicz, Kacper Kowalski) grający pod kierunkiem Krzysztofa Tarasiuka z Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Chłopcy cieszyli się dużą popularnością wśród publiczności (były nawet autografy).
Spotkanie realizowane było w Zielonym Standardzie tzn. przy jego realizacji staraliśmy się minimalizować wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Zielone Wydarzenie (ang. sustainable event, green event) – niezależnie od tematyki, na każdym etapie przygotowań i realizacji jest przyjazne dla środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie innowacji ekologicznych i społecznych.
Patronat honorowy: Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak.
Organizator: Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa.
Współorganizator: Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie.
Patronat medialny: Radio Gdańsk, TV Kwidzyn, Dziennik Bałtycki, Kurier Powiatu Kwidzyńskiego.
Konkurs i finał KAMLE był współfinansowany ze środków Miasta Kwidzyn w ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Kwidzyna – myśl i działaj EKOlogicznie”, programu ERASMUS + MŁODZIEŻ w ramach projektu Międzynarodowy Kwidzyn oraz przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
Informację przygotował
Dominik Sudoł