17 07 2018 fusy1

Siódma edycja Festiwalu Ulicznej Sztuki pod nazwą FUSY to widowisko plenerowe, które  już na stałe zapisało się w kalendarzu kwidzyńskich imprez, jako jedno z największych i najważniejszych wydarzeń plenerowych w naszym mieście.

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie kwidzyńskim festiwalem, dlatego też w tym roku przygotowaliśmy wiele niespodzianek i nowości.

W otwartej przestrzeni na Placu Jana Pawła II zaplanowano 13 różnych widowisk dla dzieci, młodzieży oraz widzów dorosłych.

Atrakcją dla najmłodszych będą na pewno dwa spektakle w wykonaniu uwielbianych przez wszystkich Teatru Nikoli z Krakowa.

„Podwodny świat” który opowiada historię o zatopionym statku, który zabrał ze sobą w głębiny wielu pasażerów. Dusze kilku z nich, niemalże natychmiast znalazły spokój i harmonie w podwodnym świecie. Jednak okazuje się, że to tylko pozorne odczucie. Niczym włócznia przebija je tęsknotą za życiem, które zbyt wcześnie zostało im odebrane. Spektakl utrzymany jest w formie teatru ruchu i pantomimy a jego wielobarwność dopełniają podwodne żyjątka (lalki). oraz „Dawno temu na Montmarte”. Co ukrywa ulica artystów, którą niegdyś często przechadzali się i na której tworzyli tacy artyści jak Pablo Picasso, Amedeo Modigliani , Vincent Van Gogh, Claude Monet czy Auguste Renoir. Jakie codzienne obrazy i jakich jeszcze artystów pamięta Montmartre?

Pewnym nowum będzie namiot kinematograficzny, rodem z zaklętego lunaparku, proponujący widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po science-fiction – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku. Trzech Operatorów, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów.

A cała ta, odrobinę postrzelona, filmowa onomatopeja przydarza się w urokliwym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.

Grupa Muzikanty, (twórcy kina niemego) to autorski projekt teatralno-muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów. Funkcjonując z powodzeniem w nurcie teatru ulicznego, równolegle występuje jako formacja muzyczna. W sposób raczej zabawny.

Panowie mają we wspólnym dorobku sześć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej. Doliczyli się 16 krajów, w których występowali razem, kolejnych kilkunastu, w których osobno.

Ponadto będą z  nami Klauni Rupherta i Rico a także Leopolis ze Lwowa – twórcy  muzyki dynamicznej, Teatr Porywacze ciał z Poznania podczas parady śmiesznych twarzy, opowie historię dziecka zagubionego we współczesnym świecie, stwarzającego w swoich marzeniach krainę, w której wszyscy są sobie równi i przyjaźni a Teatr 3,5 z Dzierzgonia w spektaklu „We dwoje” w zabawny sposób zmierzy się z ceremonią ślubu.

Niewątpliwą jednak niespodzianką tego dnia, będą wieczorne widowiska, prezentowane po zmierzchu, pełne światła i wszechobecnego ognia. Lightshow w bodypaintingu w wykonaniu Teatru Los Fuegos z Krakowa, pokaz ognia Grupy Eldingze Słupska a przede wszystkim gość specjalny Lwowski Teatr Woskresinnia w przedstawieniu Gloria opowiadającym o rytuałach i obyczajach, towarzyszących człowiekowi od początku dziejów, rozświetlą Plac Jana Pawła II,  dostarczając mnóstwo energii i niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom imprezy.

Kiedy: 28 lipca 2018 r. od godz. 12:00
Gdzie: Plac Jana Pawła II
WSTĘP WOLNY

17 07 2018 fusy2

Poprzedni artykułBiegowa Piona Niepodległości
Następny artykułSłoneczne dachy Kwidzyna