W tym roku obchodzimy ten dzień po raz trzeci.
Choć ten numer wprowadzono dwadzieścia lat temu (w 1991 roku, zgodnie z unijną dyrektywą o usłudze powszechnej), wciąż wielu obywateli państw członkowskich nie wie o jego istnieniu.
112 to bezpłatny, wspólny dla całej Unii Europejskiej numer alarmowy, z którym można się połączyć zarówno z automatu telefonicznego, jak i z telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Korzystamy z niego wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze 3 aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od „9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie.
Wybranie tego numeru z telefonu komórkowego nie wymaga odblokowania klawiatury, karty SIM ani nawet zasięgu.
W naszym powiecie połączenia alarmowe na nr 112 są odbierane przez Państwową Straż Pożarną (z telefonów stacjonarnych) i Policję (z telefonów komórkowych). Dyżurny straży pożarnej ma możliwość przekierowania rozmów (zgłoszeń) w zakresie kompetencji działania służb do dyżurnych Policji i Pogotowia Ratunkowego.
Korzystanie z numeru telefonu 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy, podobnie jak z dotychczasowych telefonów alarmowych.
Równolegle z numerem 112 w dalszym ciągu funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe, czyli:
– Straż Pożarna – 998,
– Pogotowie Ratunkowe – 999,
– Policja – 997,
z których należy korzystać stosownie do zaistniałej sytuacji.
Jednocześnie informujemy, że używanie numerów alarmowych w sposób nieuzasadniony może skutkować przewidzianymi prawem sankcjami karnymi. Należy podkreślić, że identyfikacja numeru telefonu rozmówcy, nagrywanie i rejestrowanie prowadzonych rozmów, mogą zostać wykorzystane do ustalenia zasadności wezwania służby ratowniczej, a także danych osoby wywołującej alarm fałszywy.
Poniżej podajemy adresy stron internetowych propagujących i dostarczających informacji na temat zasad korzystania i funkcjonowania numeru alarmowego 112:
www.ec.europa.eu/112 – strona Komisji Europejskiej prezentująca aktualne informacje dotyczące działania Europejskiego Numeru Alarmowego 112,
www.112.gov.pl – informacje o podejmowanych w Polsce działaniach dotyczących funkcjonowania numeru alarmowego 112 i pracach nad jego upowszechnianiem,
www.ec.europa.eu/information_society – wersja dla dzieci (z możliwością wyboru języka polskiego).