cross

W dniach 12-13 czerwca 2010 roku w Kwidzynie odbyły się zawody Grand Prix Polski – czwarta eliminacja motocyklowych Mistrzostw Świata w rajdach enduro.
Pierwszego dnia na starcie stanęło 88 zawodników i zawodniczek. Najliczniejsza była klasa Ejunior, w której w VII rundzie startowało 33 zawodników (w tym 5 Polaków). Zwyciężył Jeremy Joly z Francji. Drugi był Hiszpan Lorenzo Santolino – słabszy od zwycięzcy o ułamek sekundy (+ 0,23).
Najlepszy z Polaków, Paweł Szymkowski został sklasyfikowany na 20 miejscu (KTM), któremu do Joly’ego zabrakło ponad 5 minut. Drugim Polakiem był Sylwester Jędrzejczyk, zawodnik Kwidzyńskiego Klubu Motorowego, który na motocyklu Gas-Gas przyjechał prawie 10 minut za triumfatorem tej klasy.

Następnego dnia, w VII rundzie MŚ wystąpiło już 31 zawodników. Tym razem triumfował Santolino (KTM), który wyprzedził Joly’ego o zaledwie 5 sekund!. Trzeci ze stratą 29 sekund był Roni Nikander (Finlandia).
Polacy podobnie jak dzień wcześniej. Dwudziesty na mecie zameldował się Paweł Szymański, 25 był Sylwester Jędrzejczyk, 26 – Rafał Bracik, 27 – Patryk Bielec, a 28 – Bartosz Kasza.

20100614 Maxxis Fim Enduro World Championship 2010 Kwidzyn1

Niespodzianką pierwszego dnia było wygranie klasy E1 przez Fina Eero Remesa, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w cyklu Grand Prix.
W sobotnim starcie klasy E2 Mika Ahola pokonał Ivana Cervantesa, co pozwoliło mu się włączyć do rywalizacji o prymat w tej klasie. Trzecie miejsce rozegrało się między Oldratim i Renetem, w którym górą był ten drugi.
W niedzielę ponownie rywalizacja toczyła się między Cervantesem i Aholą. Początkowo prowadził ten pierwszy, jednak ostatecznie lepszym czas uzyskał Fin czym powtórzył swój wyczyn z pierwszego dnia zawodów. Trzecie miejsca zajął Oldrati, który tym razem pokonał Reneta.

O zwycięstwo w tej klasie E3 walczyli Simone Albergoni z Włoch (KTM) i brytyjczyk David Knight (KTM). Wygrał ten drugi, jednak wyprzedził rywala zaledwie o niespełna 21 sekund. Startujący pierwszy raz w tej klasie Bartosz Obłucki był piąty.
W niedzielę Nambotin już nie zawiódł i zwyciężył w swojej kategorii, wyprzedzając Albergoniego i Knighta. Bartosz Obłucki tym razem pojechał słabiej i uplasował się na 11 miejscu ze stratą ponad 6 minut do zwyciężcy.

Nowością tegorocznego sezonu jest kategoria kobiet, które rywalizują jednak tylko w trzech zawodach Grand Prix. (Włochy – Polska – Francja). Do Kwidzyna przyjechało osiem zawodniczek, a bezkonkurencyjna okazała się jadąca na motocyklu Gas-Gas Ludivine Puy. Francuska nie miała sobie równych zarówno w pierwszym jak i drugim dniu kwidzyńskich zawodów.

Ciekawostką drugiego dnia GP Polski była ceremonia dekoracji laureatów kwidzyńskich zawodów. W kategorii kobiet nagrodę dla zwyciężczyni wręczyła bowiem Romana Młynarska, która w latach 50 z powodzeniem startowała w rajdach terenowych na motocyklu SHL. W niedzielę 78-letnia Pani Romana nagrodziła 27-letnią Ludivine Puy z Francji.