22 04 2013 dzien ziemi


Jak co roku w trakcie pikniuku, obok wielu atrakcji, najważniejszym punktem programu będzie zbiórka makulatury i zużytych baterii. Każdy kto zgłosi się do stoiska „Dziennika Bałtyckiego” i Nadleśnictwa Kwidzyn z 5 kg makulatury i kuponem wyciętym z egzemplarza „Dziennika Bałtyckiego” otrzyma jedną sadzonkę drzewa. 
Eko-Inicjatywa będzie przyjmowała zużyte baterie odwdzięczając się ekologicznymi torbami.

Program pikniku rodzinnego

Scena:
12:00 – 12:15 Otwarcie pikniku przez Gospodarzy Miasta i Organizatorów. Symboliczne sadzenie drzew.
12:15 – 13:45 Występy kwidzyńskich placówek przedszkolnych i szkolnych.
13:45 – 14:15 Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Uśmiech mimo wszystko w Rwandzie” organizowanego przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa.
14:15 – 15:00 Warsztaty bębniarskie – występ uczestników warsztatów.
15:00 – 15:45 Występ zespołu „WOJAK-S”.
15:45 – 16:00 Podsumowanie i zakończenie pikniku.

Działania odbywające się w wiosce namiotowej:

1. Dziennik Bałtycki Polska The Times, Nadleśnictwo Kwidzyn – wymiana makulatury za drzewko (za każde 5kg makulatury i kupon z Dziennika Bałtyckiego uczestnik otrzyma jedno drzewko z bryłką)
2. Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa – wymiana baterii na ekotorbę – baterie przeliczamy wagowo:
0,8 kg – 1,5 kg = 1 torba
1,5 kg – 3,0 kg = 2 torby
Powyżej 3,00 kg = 3 torby

Każda osoba może otrzymać maksymalnie trzy torby. W przypadku przyniesienia mniejszej masy niż 0,8 kg osoba otrzyma gadżety ekologiczne.

Dodatkowe działania:
– warsztaty „Ryby – co na nie wpływa?”,
– warsztaty ekologiczne o tematyce wodnej,
– warsztaty przyrodnicze połączone z marszem Nordic Walking, konkursy dla dzieci i młodzieży (np. rzut odpadem do właściwego kosza),
– punkt informacyjny nt. „ustawy śmieciowej”,
– „pchli targ” – wymiana ubrań/przedmiotów używanych

3. Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie – warsztaty rzeźbiarskie w mydle

4. Zielony punkt – odbiór elektroodpadów – możliwość zostawienia starego telewizora i innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych

5. Stowarzyszenie „GARDANUM” – wernisaż plac malarskich

6. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią – wystawa „Kwidzyn okiem kamery termowizyjnej”, eksperymenty z dziedziny niekonwencjonalnej energetyki

7. Koło Gospodyń Wiejskich – pyszne domowe potrawy oraz wypieki

8. Powiślańska Szkoła Wyższa – punkt pomiaru poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego

9. Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie – plenerowy punkt wypożyczenia książek

WARSZTATY PRZYRODNICZE NORDIC WALKING
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach przyrodniczych połączonych z marszem Nordic Walking. Ten coraz bardziej popularny w Kwidzynie sport może być doskonałą okazją do zapoznania się z lokalną przyrodą. Pod okiem wykwalifikowanego specjalisty z ochrony przyrody odbędzie się spacer z obserwacją przyrodniczą lokalnych form ochrony przyrody. Serdecznie zapraszamy!

Startujemy o godzinie 14.00 przy zielonym namiocie Eko – Inicjatywy na terenach rekreacyjnych nad Liwą w dniu 28 kwietnia (niedziela). Zajęcia potrwają około 1,5 godziny. Uwaga – należy przynieść kijki do nordic walking (organizator nie zapewnia kijków).

Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie
Pracownia Haftu Artystycznego działająca przy GOK zaprasza na warsztaty hafciarskie – w programie warsztatów:
powiślański haft płaski oraz haft krzyżykowy.
Natomiast pracownia rzeźby zachęca do wzięcia udziału w warsztatach rzeźbienia w …mydle.
Osoby chętne do nauczenia się rzeźby w mydle proszone są o przyniesienie kostki mydła szarego „Biały Jeleń”.

Koło Gospodyń Wiejskich „Renawa”
Dla osób, które zgłodnieją koło gospodyń przygotuje wspaniałe dania w przystępnej cenie, które spełnią oczekiwania najbardziej wybrednych smakoszy. Wszystko będzie podawane na ekologicznych talerzach z liści kapusty.

Pchli targ
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Kwidzyna i okolic na Pchli Targ. Aby wziąć udział w Pchlim Targu wystarczy wiosennie wywietrzyć szafę, strych itp. czyli wyjąć z niej to co jest już dla nas zbędne, niepotrzebne (biżuterię, zabawki, książki, ciuchy duże i małe, poduchy, naczynia itp.) Następnie zebrane przedmioty wypakować na koc nad Liwą (we własnym zakresie) i czekać aż zjawi się ktoś, kto będzie właśnie potrzebuje tego co nam jest już zbędne. Pamiętajmy iż w ten sposób promujemy ekologiczną postawę w naszym mieście – nie kupuj, gdy możesz się wymienić, sprzedać.

Warsztaty ichtiologiczne
Dla dzieci i młodzieży zainteresowanej tematyką ryb, rybołówstwa i tematów pokrewnych przygotowaliśmy warsztaty, które w przystępnej formie odpowiedzą na pytanie: czy rybak krzywdzi ryby? Zajęcia będą odbywać się przez cały czas trwania imprezy i będą miały miejsce w zielonym namiocie Stowarzyszenia Eko – Inicjatywa.

Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie
Pracownicy biblioteki zaproszą Państwa do zapoznania się z pracą biblioteki…w terenie. Dla chętnych będzie możliwość wypożyczenia książki na miejscu. Będzie to okazja by sprawdzić ilu czytelników i pasjonatów literatury mamy w Kwidzynie.

Gry i zabawy dla dzieci
Dla najmłodszych w trakcie pikniku nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw sportowych. Chętne dzieci będą mogły sprawdzić się w takich dyscyplinach jak: rzut odpadem do kosza, ekologiczne łowienie ryb, skoki przez skakankę… i wiele innych.

Zachęcamy do przyjeżdżania nad Liwę rowerem. Każdy, kto skorzysta z tego środka transportu i zgłosi się do wolontariuszy Stowarzyszenia Eko – Inicjatywa otrzyma ekologiczną torbę na zakupy!

Poprzedni artykułMMTS wraca do gry – trzeba dwukrotnie pokonać Stal
Następny artykułZawody pływackie