UNICEF
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.
Każde dziecko jest równe wobec prawa i nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ta data nie jest przypadkowa – upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989 roku „Konwencję o prawach dziecka”, która ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju.

Więcej: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/news/prawa-dziecka-czym-sa-i-jak-je-rozumiec

W tym roku Miasto Kwidzyn przyłączyło się do Programu Miasto Przyjazne Dzieciom.

Dlaczego przystąpiliśmy do Programu?

Zależy nam na równości i tolerancji oraz właściwej opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami.

Przyłączenie do Programu pomoże nam trafnie ocenić obecny stan rzeczy oraz umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Doświadczenie UNICEF z młodymi ludźmi oraz współpraca przy Programie z innymi miastami partnerskimi z pewnością zaowocują wartościowymi zmianami w tym obszarze.

W Kwidzynie od lat prowadzone są działania w celu stworzenia przyjaznych warunków dla zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży. W tym celu powołaliśmy Młodzieżową Radę Miejską oraz zorganizowaliśmy Kwidzyński Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych (ma na celu zwiększenie aktywności kwidzyńskich grup młodzieżowych).

Co roku odbywa się Święto Wolontariatu, które jest podziękowaniem dla młodzieży angażującej się w działania wolontariackie.

Miasto Kwidzyn przekazuje szkołom podstawowym mikrogranty na realizację projektów uczniowskich.

Od 2021 roku w Kwidzynie działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Ponadto przeszkoliliśmy pedagogów szkół w zakresie profilaktyki suicydalnej (zapobiegania samobójstwom) oraz zatrudniliśmy psychologów w szkołach podstawowych.

Uruchomiliśmy również poradnię psychologiczno-terapeutycznej, oferującą terapię zbiorową, indywidualną i rodzinną wraz z dyżurami psychiatry dziecięcego.

Poprzedni artykułJubileusz 100-lecia urodzin
Następny artykułMMTS wyrywa Lubinowi komplet punktów