26 09 2016 ptaki1

Jesień – chciana, czy też nie – niewątpliwie wprosiła się już w nasze progi. Witamy Jesień, ale wraz z jej nadejściem, żegnamy – z niekrytym smutkiem – licznie migrujące przez nasz kraj ptaki. Aby nie przeoczyć wielkiej migracji w całym kraju wolontariusze OTOP (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) będą organizować na początku października liczne, bezpłatne wyjścia terenowe dla miłośników ptaków. Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa wespół z Muzeum Kwidzyńskim organizuje wyjazd z lunetą i lornetkami 8 października w sobotę na starorzeczach k. Nebrowa Wielkiego, aby podpatrywać ptaki podczas ich wędrówki.

Zapisy na bezpłatną wycieczkę są obowiązkowe, a liczba miejsc ograniczona!

Chcąc wziąć udział w wydarzeniu, należy najpóźniej do 5 października zgłosić chęć udziału w wyjeździe pod numerem telefonu: 55 261 22 16 lub 511 360 274, lub na adres mailowy: jmarciniak@ekokwidzyn.pl.

Osoby, które są już na liście proszę o potwierdzenie, lub rezygnację w krótkim czasie, aby móc w takim przypadku rozdysponować pozostałe miejscówki. Więcej informacji o wydarzeniu oraz wycieczkach, które odbędą się 1 i 2 października na stronie OTOP: http://otop.org.pl/

A co możemy zobaczyć podczas wycieczki? Ptaki siewkowe wędrują już od połowy lipca, jerzyki pozostawiły niebo naszego miasta ciche i puste. Bociany? Te, jak zawsze cichcem wymknęły się z kraju, aby nie robić nam przykrości, jednak z wiosennym klekotem powrócą w kwietniu.

Na okolicznych polach skowronki i świergotki, a w miastach jaskółki przelatują mniejszymi i większymi grupkami, wyłapując niedobitki owadów…

Lasy nieco się ożywiły po letnim, polęgowym spokoju. Zewsząd słychać nawoływania wędrujących sójek, sikor, zięb. Żurawie i gęsi zbierają się w większe, grupy, ptaki szponiaste zaś najczęściej w pojedynkę, lub mniejszych bandach. Wszystkie one czekają tylko „wystrzału”, aby puścić się setkami, a nawet tysiącami w niebo. Pojawiają się już także pierwsze większe stada kaczek i łabędzi oraz drozdów – głównie kwiczołów, ale wraz z nimi również trafiać się będą paszkoty i droździki.

Jednym słowem: czas ruszać na ptaki!
Zapraszamy i mamy nadzieję: do zobaczenia!

26 09 2016 ptaki2

Poprzedni artykułANIMO 2016 – Noc Biletów
Następny artykułTurniej minigolfa