21 10 2014 cwiczenia1

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy informuje, że w sobotę 25 października o godzinie 11:00 w Kwidzynie, na terenie dworca kolejowego (ul. Tadeusza Kościuszki 54), odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia ratownicze z udziałem wolontariuszy i służb profesjonalnych odpowiadających za bezpieczeństwo publiczne. W środku miasta będzie miała miejsce pozorowana katastrofa kolejowa, a do pomocy poszkodowanym zostaną zaangażowane m. in. Straż Pożarna, Policja i Straż Ochrony Kolei.

35 osób rannych w wyniku katastrofy kolejowej spowodowanej przez zderzenie pociągu z samochodem osobowym. Strażacy będą musieli rozcinać wagon, w którym uwięzionych jest 5 pasażerów – tak scenariusz pozoracji organizowanej przez Fundację WOŚP we współpracy z Przewozami Regionalnymi, oficjalnym przewoźnikiem Przystanku Woodstock, opisuje Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak.

Zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia ratownicze mają usprawnić współdziałanie wszystkich służb działających w ramach lokalnego centrum zarządzania kryzysowego, takich jak: Straż Pożarna, Pogotownie Ratunkowe, Policja, służby zabezpieczenia PKP, a także wolontariuszy Fundacji WOŚP – Pokojowy Patrol oraz Medyczny Patrol, którzy szkolą się na terenie powiatu kwidzyńskiego. Ci sami wolontariusze co roku w Kostrzynie nad Odrą pracują nad zabezpieczeniem festiwalu Przystanek Woodstock, którego publiczność sięga ponad 750 tys. osób, zatem jest to w ciągu kilku dni trwania festiwalu jedno z największych, a przy tym także najbezpieczniejszych polskich miast.

To właśnie dzięki takim ćwiczeniom i wspólnej pracy wszystkich służb Przystanek Woodstock uznawany jest za najbezpieczniejszą imprezę masową w Polsce, a model zabezpieczenia festiwalu za wzorcowy dla innych, podobnych wydarzeń.

Tego samego dnia odbędzie się oficjalne zakończenie prac związanych z rozbudową Uniwersytetu WOŚP – czyli Ośrodka Szkoleniowego Szadowo-Młyn – gdzie prowadzone są szkolenia z pierwszej pomocy m. in. dla kandydatów na członków Pokojowego Patrolu oraz Medycznego Patrolu, a także dla instruktorów Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzięki temu zdecydowanie zwiększy się zaplecze do prowadzenia szkoleń w ratowaniu życia ludzi.

Do udziału w obserwacji pracy i współdziałania służb zapraszamy przedstawicieli mediów. Dziennikarzy, chcących uczestniczyć w przedsięwzięciu, prosimy o wcześniejsze akredytowanie się za pośrednictwem strony media.wosp.org.pl. Telefon kontaktowy: +48 695 870 020.

Tylko dla osób akredytowanych istnieje możliwość transportu do Szadowa-Młyn na uroczystość związaną z rozbudową Uniwersytetu WOŚP oraz drugą część ćwiczeń ratowniczych.

Całe wydarzenie będzie też realizowane dla potrzeb transmisji telewizyjnej. Redakcje chcące korzystać z przygotowanej realizacji prosimy o wcześniejszy kontakt.

21 10 2014 cwiczenia2

Poprzedni artykułPrzetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w Kwidzynie przy ul. Malborskiej
Następny artykuł14 medali pływaków MTS Kwidzyn