bieg przelaj

Na II Otwarte mistrzostwa Kwidzyna w klasycznym biegu na orientację, rozgrywane równocześnie jako Mistrzostwa Województwa Pomorskiego i I Runda Mistrzostw Pomorza i Kujaw w biegach na orientację przyjechało 276 zawodników z 23 klubów i 6 województw. Zawody, przy wspaniałej pogodzie, rozegrano w lasach pomiędzy Miłosną, a Bądkami, z centrum organizacyjnym zawodów na torze motocrossowym. Zawodnicy mieli do pokonania trasy o długości od 2,1 km w kategoriach do 10 lat do 8,6 km w kategorii seniorów.

Zawody rozgrywane są w kategoriach najmłodszych co dwa roczniki od M10 w kategorii męskiej i K10 w kategorii kobiecej do K 50+ i M65+. Dodatkowo zbudowana była trasa rodzinna i open, które pokonywane były na zasadach rekreacyjnych. Długości tras mierzone są w tzw. linii napowietrznej, czyli łącząc poszczególne punkty kontrolne linią prostą na mapie. Oczywiście w terenie zazwyczaj nie biega się po linii prostej tak więc każdy zawodnik biega nieco większe dystanse. Do tego doliczyć trzeba jeszcze błędy orientacyjne na trasie, tak wiec jest co robić w lesie.

Organizatorem zawodów był najmłodszy klub sportowy w mieście – Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy w Kwidzynie – specjalizujący się właśnie w biegach na orientację. Dzięki bardzo wysoko pod względem organizacyjnym ocenionych zawodach zeszłorocznych, i w tym roku na starcie stanęli zawodnicy, którzy w swoich kategoriach wiekowych są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski w bno. Trasy wytyczone wokół toru motocrossowego należały do bardzo wymagających, zarówno ze względu na rzeźbę terenu i duże przewyższenia ale również ze względu na dość gęste poszycie leśne znacznie utrudniające normalną przebieżność.

W zawodach wystartowało również 29 zawodników UMKS Kwidzyn ze Szkól Podstawowych nr 4 i nr 6 oraz Zespołu Szkół Technicznych.

Szczegółowe wyniki zawodów na stronie www.mistrzostwakwidzyna.pl.

W najbliższych dniach znaleźć tam będzie można również mnóstwo zdjęć z zawodów oraz ciekawy film nakręcony specjalną kamerą podczas biegu, przez jednego z najlepszych zawodników w kraju – Macieja Hewelta z UKS Azymut 45 Gdynia. Dzięki temu będzie można zaobserwować jak kwidzyńskie trasy pokonuje reprezentant kraju w biegach na orientację.

Najbliższe zawody na orientację organizowane w Kwidzynie będą miały charakter rekreacyjny. W sobotę 12 maja wokół strzelnicy sportowej przy ul. Strumykowej odbędzie się impreza w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska biega z mapą”. W zawodach nie będzie klasyfikacji sportowych ale wszyscy uczestnicy poruszać się będą na trzech trasach o różnym stopniu trudności i różnych dystansach. Cała impreza zakończy się wspólnym ogniskiem i losowaniem wśród wszystkich uczestników bardzo ciekawych nagród niespodzianek. Organizatorzy szczególnie spodziewają się licznego uczestnictwa dzieci z kwidzyńskich szkół i gimnazjów oraz całych rodzin chcących wybrać się na wspaniały spacer z mapą po lesie.

Szczegółowe informacje na temat akcji „Cała Polska biega z mapą” w Kwidzynie pojawią się jeszcze w kwietniu.

20120417 Bieg na orientacje f1

20120417 Bieg na orientacje f2

20120417 Bieg na orientacje f3

Poprzedni artykułPomorskie 2020 – konsultacje społeczne
Następny artykułPierwszy trening MMTS na nowej hali