teatr

Zespół powstał w 1990 roku, a już w 1993 roku uzyskał status Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca. W jego skład obecnie wchodzi 40 zawodowych artystów: muzyków, tancerzy i piosenkarzy. W barwnej formie odtwarzają pieśni, tańce i zabawy Kozaków, Domu i Wołgi.

 

20101022 kozacy

Grupa wokalna zespołu ma w repertuarze historyczne, marszowe, liryczne, weselne i taneczne pieśni Kozaków dońskich. W skład tej grupy wchodzi 10 osób. Grupa taneczna (10 par) przedstawia tańce Kozaków całej Rosji. W jej programie są wokalno-choreograficzne kompozycje, miniatury, żartobliwe numery, a także wiele trików technicznych. Orkiestra (9 osób) przedstawia kilka samodzielnych numerów (profesjonalne opracowania popularnych żartobliwych kozackich i rosyjskich pieśni ludowych).

Zespół jest laureatem wielu festiwali m.in.:
Międzynarodowego Festiwalu Folkloru we Włoszech (1991r.), gdzie miał zaszczyt występować przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II,
Międzynarodowego Festiwalu „Dni Pokoju na Oceania Spokojnym we Władywostoku” (1995r.),
Międzynarodowego Festiwalu Floty Bałtyckiej „Żagle Nadziei” w Kaliningradzie (1997r.),
13 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Gaussa,
21 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Grecji (2001r.).
Duży sukces zespół odniósł w Niemczech (1994r.), Bułgarii (1995r.), Chile (1996r.), Białorusi (1997-1999r.), Francji (2000-2004r.).

Praktycznie każdego roku grupa twórcza zespołu wyjeżdża w różne rejony obwodu wołgogradzkiego, gdzie zajmuje się poszukiwaniem i zapisywaniem materiału folklorystycznego (tak opracowano i przygotowano do zapisu 100 nieznanych dotychczas pieśni).
Rezultatem tych prac było wydanie w 2002 r. pierwszej płyty kompaktowej z tradycyjnymi pieśniami kozackimi, Drugi audioalbum ukazał się na początku 2005r., trzeci w grudniu 2005r., a kolejne dwa w roku 2006.
Ich strój to nie tylko stereotypowe spodnie z lampasami, koszulka gimnastyczna i furażerka. To także odświętny mundur, bekiesza, czekman i inne. Ubiór kozackich wojsk był bardzo urozmaicony i piękny.
Całe to bogactwo i różnorodność formy zespół chce zaprezentować swoim widzom. Półtoragodzinny występ mija w oka mgnieniu, ale wrażenia zostają w pamięci na długo, dzięki wspaniałym kostiumom, akrobatycznym tańcom, pięknym głosom i wreszcie-urodzie artystek.

Poprzedni artykułTurniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska
Następny artykułLitania Miast