cross

Wielu fanom Freestyle Motocrossu i Motocrossu twoja osoba nie jest obca. Jednak myślę, że zarówno ci, którzy cię znają, jak i ci którzy jeszcze o Tobie nie słyszeli chętnie przeczytają tym jak to było od początku. Jak to się stało, że zacząłeś jeździć na motocyklu?
Bartek: Na motocyklu brat mnie woził na baku motorynki, a później dostałem ją w spadku. Od tamtej pory, aż do dziś jeżdżę.

A jak zaczęła się twoja przygoda z Freestyle Motocrossem? I kiedy poczułeś, że to jest TO co chcesz robić w życiu?
Bartek: Zajawkę na motocykle załapałem po bracie i braciach Przybyszach. Dzięki nim zapisałem się do klubu AP Głogów w wieku 15 lat i wpadłem „w ręce” motocykla. Najpierw motocross przez 7 lat, a później 5 lat startów w zawodach MŚ IFMXF i inne.

Pamiętasz jakie były twoje pierwsze wrażenia, kiedy pierwszy raz widziałeś FMX na żywo i jaki był pierwszy trick, który wykonałeś?
Bartek: Pamiętam, że pierwszy raz zostałem zabrany przez dobrego sponsora na zawody Supercrossu i pokazy FMX w Lipsku. Wtedy też poznałem Edgara Torronterasa. Pierwsze tricki to Can Can, Superman i Barhop.

Jesteś jedynym Polakiem, który reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie FIM IFMXF. Jak zaczęła się twoja przygoda z Night of the Jumps?
Bartek: To było po kontuzji kolana, z nadmiaru wolnego czasu zbudowałem pierwszą rampę. Po kilku miesiącach treningów dostałem telefon czy chciałbym się zająć skokami zawodowo. Bez namysłu się zgodziłem. Myślę, że gdyby nie pomoc sponsorów i ludzi wokół to miałbym bardzo ciężko. Bardzo za to dziękuję!

Jak oceniasz atmosferę i organizację Mistrzostw Świata?
Bartek: Pod względem opieki nad zawodnikami rewelacja. Można się poczuć dowartościowanym. Trasa zawsze dobrze przygotowana. Gdybym chciał się czepiać, to wiadomo, że zawsze się coś znajdzie 🙂

Zawody cyklu Mistrzostw Świata FIM IFMXF są przede wszystkim organizowane w zadaszonych halach. Jak różne jest to od warunków, w których trenujesz na co dzień, na otwartej przestrzeni? Czy zawodnik musi zmodyfikować swój styl jazdy?
Bartek: Myślę, że dobry zawodnik odnajdzie się w każdych warunkach. Na pewno na hali nie wieje nie ma stresu związanego z wiatrem. Jednak na hali jest na pewno mniej miejsca przez co są mniejsze skoki. Sama nazwa mówi za siebie – freestyle. Myślę, że każdy zawodnik potrzebuje kilku minut, żeby zapoznać się z trasą.

Jesteś też jedynym Polakiem, który występował podczas Red Bull X-Fighters w Warszawie na Stadionie X lecia. Jak się czułeś występując przed własną publicznością u boku takich sław jak Travis Pastrana, Ronnie Renner, czy Robbie Maddison?
Bartek: Na pewno niesamowite przeżycie. Nie powiem, że wiem co się działo, jak byłem na środku stadionu. Straszne emocje. Miałem wcześniej doświadczenie z występami przed liczną publicznością, więc jakoś dałem radę. Poza tym jeździłem w Mistrzostwach Świata IFMXF już ok. 4 lat.

Dlaczego przestałeś startować w Night of the Jumps?
Bartek: Wyjazdy na takie zawody i przygotowanie sprzętu oraz treningi nie jest tanie. Ciężko w Polsce o sponsorów. Jest też sporo młodych zawodników i tylko kilku może startować w takich zawodach, więc nie jest łatwo się dostać
Freestyle Motocross jest niestety nierozerwalnie związany z kontuzjami. Wiemy, że też miałeś ich kilka. Jaka była według ciebie najgorsza, która ci się przytrafiła? Bartek: Myślę ze każda była bardzo groźna, lecz kolano które roztrzaskałem zabrało mi 2 lata sportu. To były same początki skoków na motocyklu i od razu niemały psikus. Do dzisiaj mam problemy z nogą.

Poza kontuzjami i nieodłącznym ryzykiem ten sport niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji i wyjątkowych momentów. Jaki był najbardziej wyjątkowy moment w twojej karierze do tej pory?
Bartek: Na pewno moje marzenia z dzieciństwa się spełniły. Poznałem wyjątkowych, przesympatycznych ludzi. Udział w Red Bull X-Fighters (bezcenne). Kilka razy wygrałem konkurs skoku wzwyż w MS. Zawsze pierwsza 10 w FMX w MŚ. Do tego mnóstwo różnych pokazów. Mam 31 lat, jeżdżę już 16 lat zawodowo i w ogóle mi się nie znudziło. Na motocyklu czuję się wolny, z dala o problemów normalnego życia.

Od tego sezonu jesteś członkiem teamu DareDevilFMX. Jakie wiążesz nadzieje i jakie masz oczekiwania względem teamu?
Bartek: Mam nadzieję, że dzięki połączeniu sił FMX w Polsce będzie miał więcej sympatyków i będzie łatwiej pozyskać sponsorów, o których jest bardzo ciężko.

Jesteś najbardziej doświadczonym riderem w teamie. Czy czujesz, że w jakiś sposób jesteś odpowiedzialny za pomoc młodszym kolegom?
Bartek: Odpowiedzialny to może nie, ale fajnie jest pomagać innym. W tym sporcie nie spotkałem jeszcze osoby, która by nie pomagała. To jest jak najbardziej dyscyplina niebezpieczna, w której jest sporo kontuzji, a im więcej o tym sporcie wiemy tym jest miej wypadków.

W teamie bilans backflipów to 2:2. Ty i Michał macie to już za sobą. Czy uważasz, że Marcin i Artur wykręcą flipy w tym sezonie?
Bartek: Trudno się wypowiedzieć, to już siedzi w ich głowach i to ich decyzja. Mam nadzieję, że tak. Na razie jeszcze się uczą skakać normalnie. Na wszystko przyjdzie czas.

W tym roku, dzięki oficjalnemu Pucharowi Polski i Mistrzostwom Polski Skillz Up Cup, Freestyle Motocross w naszym kraju ma szansę wejść na zupełnie nowy poziom. Jak sądzisz czy jest szansa, że FMX wyjdzie z „podziemia” i zacznie się jego rozkwit?
Bartek: Oby tak się stało. Całe życie jeżdżę sam, dopiero od około dwóch lat jest kilku młodych, obiecujących zapaleńców FMX. Na pewno jeszcze długa droga przed nimi do osiągnięcia czegoś w tym sporcie, ponieważ poziom ciągle ucieka i rośnie.

Inauguracyjne zawody Skillz Up Cup w Kwidzynie już niedługo. Przygotowujesz się do nich w jakiś specjalny sposób? Pracujesz nad jakimiś nowymi trickami?
Bartek: Trenuję tak jak zwykle przed każdymi zawodami. Zawsze chcę dać z siebie wszystko. Póki co słabo jest w tym sezonie ze sponsorami, nie ma na wyjazdy, a tym bardziej na dobre przygotowanie się. Jestem wytrwały i na pewno pokażę się z dobrej strony.

Możesz nam zdradzić, bo wiele osób jest pewnie tego ciekawa, czy będzie Backflip w Kwidzynie?
Bartek: Pewnie będzie. „Działo” kręci flipy, Kłopot, zobaczymy. Ja zostawiam flipy na Mistrzostwa Polski.

Występy Bartka będzie można oglądać w pierwszy weekend czerwca podczas inauguracyjnych zawodów serii Pucharu Polski FMX Skillz Up Cup. Więcej informacji o cyklu i o zawodnikach można znaleźć na stronie www.skillzup.pl i na profilu www.facebook.pl/skillzupcup

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia władz Miasta Kwidzyn oraz sponsorów:
Sponsor prezentujący SKILLZ UP CUP: MOTO ALLEGRO, OTOMOTO
Sponsorzy napędzający: INTER MOTORS, EKOPAK, ARTLED, GO PRO
Sponsorzy uzupełniający: BANK ZACHODNI WBK, BE&K, HOTEL CENTRUM, „KOMPUTRONIK – odpowiadamy za udany zakup”, LESTER, ŻAK, ENERGO REMONT, AUTOCZAR, AMS MAREZA,  DRUKARNIA SIEDEM
Sponsorzy nagród: JANSPORT , EAT MY DIRT
Patronat medialny: EXTREME SPORTS CHANNEL, RMF MAXXX, ŚCIGACZ, X-CROSS, MOTO X, FREESTYLE.PL, TELETOP, PULS KWIDZYNA
Organizatorzy i Promotorzy cyklu: AGENCJA MARKETINGU SPORTOWEGO – SPORTAINMENT, KWIDZYŃSKI KLUB MOTOROWY, KLUB DAREDEVILFMX, POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY

Poprzedni artykułDzień IP
Następny artykuł100 placów zabaw na sto lat Nivea