Oficjalny Portal Miasta Kwidzyna

Logo Unii Europejskiej

(NIE) Długo i szczęśliwie – seans DKF Powiększenie

 

REALIZACJA
OBSADA
Reżyser – Paolo Costella
Scenariusz – Paolo Costella
Paolo Genovese, Antonella Lattanzi
Zdjęcia – Fabrizio Lucci
Muzyka – Lele Marchitelli
Montaż – Patrizio Marone
 
Ambra Angiolini – Sara
Luca Bizzarri – Edo
Carolina Crescentini – Giada
Claudia Gerini – Viola
Paolo Kessisoglu – Mark
Filippo Nigro – Andrea
Claudia Pandolfi – Paola
Fabio Volo – Vito

O FILMIE

Cztery małżeństwa dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie „tak”, a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do rozstania.

Nowa produkcja Paolo Costelli, twórcy filmów Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie oraz W domu wszystko ok., już 14 stycznia br. trafi na ekrany kin. Tym razem włoski scenarzysta i reżyser proponuje widzom podróż do malowniczego Rzymu, gdzie cztery pary stają przed wielkim dylematem – muszą zdecydować, czy ponownie chcą powiedzieć sobie sakramentalne „tak”.

Gdy okazuje się, że ksiądz, który udzielił ślubu kilkudziesięciu małżeństwom, to oszust, żaden z partnerów nie zdaje sobie sprawy z problemów, jakie mogą się z tym wiązać. Początkowo decyzja wydaje się banalna – wszystkie z czterech związków, obserwowanych przez widza, chcą pozostawić sytuację taką, jaka była dotąd. Dla trzech z nich ponowna przysięga jest jedynie formalnością, czwarte zaś rozwiodło się na długo przed unieważnieniem ślubu. Szybko jednak sprawy się komplikują. Na jaw wychodzą sekrety skrywane od lat. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, mogących znacząco wpłynąć na rozwój losów małżeństw. Jaką decyzję podejmą finalnie pary?

Na (Nie)długo i szczęśliwie składają się trzy historie, opowiadające losy czterech różnych par. Odbiorca przygląda się radiowcu i bizneswoman, którzy kochają się ponad wszystko. Wydarzenia związane z ich życiem przeplecione są z  losami dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, od lat praktycznie nierozłącznych i zachowujących się jak rodzina, oraz opowieść kobiety walczącej z mężem o alimenty i samotnie wychowującej syna. Osoby te łączy jedno – wszyscy zostali oszukani przez księdza. 

Decydując się na seans tego filmu, spodziewałam się lekkiej komedii z nutą dramatu, okazało się jednak, że twórcy zaserwowali widzom coś zgoła innego. (Nie)długo i szczęśliwie to opowieść o tym, jak sekrety i decyzje podjęte pod wpływem impulsu potrafią zaważyć na życiu i przyszłości danej osoby. Choć na pierwszy rzut oka film kojarzyć się może z typową telenowelą, widz szybko stwierdzi, że jest to coś więcej. W życiu każdej z par zobaczy swój związek; problemy, z którymi musi się wlaczyć na co dzień. 

(Nie)długo i szczęśliwie pokazuje, że relacja damsko-męska nie zawsze jest cukierkowa; że bardzo często partnerzy muszą zmierzyć się z różnymi przeciwnościami losu, mogącymi diametralnie wpłynąć na ich związek. Anulowanie małżeństwa to tylko wstęp do tego, co ma mieć miejsce się w przyszłości. Wydarzenie to było niespodziewanym początkiem ciągu zdarzeń. To bohaterowie jednak decydują, jak skończy się ten nietypowy epizod. 

Nie można napisać, że to produkcja o oryginalnej fabule. Film jest słodko-gorzką opowieścią o tym, iż jeśli pomiędzy mężczyzną i kobietą istnieje prawdziwa miłość, zawsze wygra ona z przeciwnościami losu. Widz otrzymuje dość schematyczną historię ludzi niespodziewanie postawionych przed prawdopodobnie najważniejszymi decyzjami w ich życiu. Już na samym początku odbiorca domyśla się, w jakim kierunku rozwiną się konkretne wątki, samo zakończenie zaś nie zaskakuje. Jednakże elementem, który zachwyca, jest poruszana problematyka. Twórcy nie bali się dotknąć tematów trudnych, takich jak zdrada, antykoncepcja, rozwód czy wysokie ambicje jednego z partnerów. W filmie pokazane zostały skutki konkretnych, nie zawsze moralnych, postępowań danych osób. Można napisać, że to produkcja o walce z samym sobą – ze swoimi uzależnieniami, przyzwyczajeniami i przekonaniami, a także o tym, jak ważna w związku jest komunikacja.

Ciekawie nakreślone zostały również postaci. Pomimo małej ilości czasu, twórcom i aktorom udało się przedstawić intrygujących i różnorodnych bohaterów. Jest to zdecydowanie jedna z mocniejszych stron filmu. Widz z zainteresowaniem przygląda się losom oryginalnych i nie do końca oczywistych postaci, z których każda pojedyncza różni się od pozostałych siedmiu. 

(Nie)długo i szczęśliwie można nazwać nieoczywistą komedią, pokazującą, jak na przestrzeni lat zmienia się relacja damsko-męska. Choć fabuła jest dość przewidywalna, nadrabiają genialnie skonstruowane postacu, o ciekawych rysach psychologicznych. Należy pamiętać również o Rzymie, który, jak trzecioplanowy bohater, wciąż pojawia się w tle wydarzeń i zachwyca malowniczymi widokami. Nie jest to produkcja dla wszystkich, jeśli jednak lubicie opowieści o relacjach międzyludzkich, nie zawsze kończące się happy endem, (Nie)długo i szczęśliwie może okazać się strzałem w dziesiątkę,

Patrycja Nadziak

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

mar 08 2022
Zakończone!

Czas

20:00 - 21:40

Koszt

10,00PLN

Lokalizacja

Kinoteatr Kwidzyn
Kinoteatr Kwidzyn
Katedralna 18, Kwidzyn

Organizator

Dyskusyjny Klub Filmowy "Powiększenie"
Email
dkf@ckj.edu.pl
Strona WWW
http://www.dkf.ckj.edu.pl/