Oficjalny Portal Miasta Kwidzyna

Logo Unii Europejskiej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2024 r. zapraszamy do udziału w Uroczystych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci to niezłomni obrońcy niepodległości, którzy z determinacją walczyli przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ich odwaga, męstwo i oddanie Polsce są niezaprzeczalne. Nieustannie przeciwstawiali się uciskowi, gotowi poświecić wszystko w obronie Ojczyzny.

Dzięki tym uroczystym obchodom możemy uczcić pamięć tych niezłomnych bohaterów i podziękować im za ich ofiarność i patriotyzm. Niech ich historia będzie źródłem inspiracji dla nas wszystkich, przypominając, że wartość wolności jest bezcenna, a cena walki o nią może być niezwykle wysoka.

Indywidualne składanie kwiatów odbędzie się od godz. 10:00 przed tablicą pamięci Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie, ul. Konarskiego 12 a następnie o godz. 10:30 przy Skwerze Żołnierzy Wyklętych przy ul. Grudziądzkiej w Kwidzynie.

Uroczyste obchody z udziałem pocztów sztandarowych rozpoczną się o godz. 11:00 przy  Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie przy ul. Długiej 4a. Odbędzie się tu apel oraz indywidualne przemówienia, zostanie odśpiewana „Rota” oraz nastąpi złożenia kwiatów pod tablicą pamięci Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny.

Na zakończenie obchodów o godz. 12:00 odbędzie się Msza św. w Katedrze pw. Św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie w intencji Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności za członków Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny oraz Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

mar 01 2024
Zakończone!

Czas

10:00 - 13:00