Oficjalny Portal Miasta Kwidzyna

Logo Unii Europejskiej
07 02 2013 dkf mini

CICHA ZIEMIA

O FILMIE:

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”.

Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

 

REALIZACJAOBSADA
Reżyser – Agnieszka Woszczyńska

Scenariusz:

Agnieszka Woszczyńska

– Piotr Litwin

Zdjęcia – Bartosz Świniarski

Montaż – Jarosław Kamiński

Scenografia – Ilaria Sadun

Kostiumy – Anna Sikorska

Dźwięk – Zofia Moruś

 

Dobromir Dymecki – Adam

Agnieszka Żulewska – Anna

Jean-Marc Barr – Arnaud

Alma Jodorowsky – Claire

Marcello Romolo – Fabio

Claudio Bigagli – Giuseppe

Elvis Esposito – Riccardo

Gennaro Iaccarino – Marco

 

 

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

wrz 26 2022
Zakończone!

Czas

19:00 - 20:30

Lokalizacja

Kinoteatr Kwidzyn
Kinoteatr Kwidzyn
Katedralna 18, Kwidzyn

Organizator

Dyskusyjny Klub Filmowy "Powiększenie"
Email
dkf@ckj.edu.pl
Strona WWW
http://www.dkf.ckj.edu.pl/